Redakcja Programów Katolickich

Granice przebaczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 06:00
Rwandyjczycy od 24 lat uczą się przebaczenia. To jedyna droga, aby poradzić sobie w traumą dramatu, jaka dotknęła konkretne osoby i cały naród. W audycji zastanawialiśmy się czy istnieją granice przebaczenie, czy zbrodnie da się w ogóle wybaczyć, czy przebaczenie oznacza pojednanie i jak mają żyć koło siebie ludzie, którzy byli mordercami i ofiarami?
Audio
Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kibeho w Rwandzie
Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kibeho w RwandzieFoto: NRPK

„Próbowałam się modlić, ale miałam wrażenie, jakbym modliła się za diabła" - zapisała we wspomnieniach "Ocalona, aby mówić" Immaculle Ilibagiza (Tutsi). Przez 90 dni ukrywała się skulona w ciemnej łazience, słysząc krzyki zabijanych dzieci, aż poczuła "że mordercy też są dziećmi. Dziećmi Boga, które ślepo i bezmyślnie raniły innych i samego Boga. Dziecku łatwiej wybaczyć, nawet choć to dziecko zabija. Chwyciłam różaniec mego ojca i prosiłam Boga: Przebacz im, nie wiedzą, co czynią”.  

24 lata temu w Rwandzie rozegrała się tragedia, która doprowadziła do śmierci blisko miliona osób. W 1994 r. przez około 100 dni, kraj ten stał się miejscem bratobójczej walki dwóch plemion. Wielu Rwandyjczyków zaczęło uczestniczyć w procesie wychodzenia z traumy dzięki wierze. Była ona często jedynym ratunkiem, bo po ludzku trudno coś takiego wybaczyć. Po ratunek przychodzili do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho, do Sanktuariów Miłosierdzia Bożego w Ruhango i Kabuga. W tych miejscach z pomocą wychodzili Księża Pallotyni, a wśród nich pracujący tam Polacy. W czasie audycji podzielili się oni swoim doświadczeniem.

W Uroczystość Bożego Ciała 31 maja br.  2018 r. w Kibeho w Rwandzie, w miejscu objawień Matki Słowa została poświęcona przez Nuncjusza Rwandy Abp. Andrzeja Józwowicza Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu. Kilka dni później 7 VI 2018 r. zostało zainaugurowane Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój. Najświętszy Sakrament wystawiony jest w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”, który poświęcony był przez papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a jest dziełem gdańskiej pracowni artystycznej "Drapikowski Studio". 

Kibeho jest szóstą z 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju – dzieła Stowarzyszenia Communita Regina della Pace z Radomia, które chce objąć modlitwą miejsca szczególnie doświadczone konfliktami, wojnami czy nienawiścią. Niewątpliwie takim miejscem jest Rwanda.

- Dzieło 12 Gwiazd to jest idea apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju, w ramach której, na świecie powstają centra modlitwy o pokój, w których będzie trwała wieczysta adoracja - tłumaczył Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace  z Radomia i dodał, że pokój w sercu człowieka, staje się fundamentem pokoju w rozumieniu politycznym, społecznym i międzyreligijnym.

Pierwsze takie Centrum powstało w 2009 r. przy czwartej stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie, które zostało następnie przeniesione do Betlejem. Ołtarze adoracyjne są już w  Betlejem, w Oziornoje w Kazachstanie, w Medjugorie, w Bośni i Hercegowinie, w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej i Namyang w Korei południowej. Szóstym miejscem adoracji Najświętszego Sakramentu jest zaś Kibeho.

Poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kibeho ma duże znaczenie i niesie ze sobą duchową odnowę i odbudowę narodu Rwandyjskiego – wyjaśnił abp Andrzej Józwowicz nuncjusz Apostolski w Rwandzie. – Wojna doprowadziła do wielkich strat moralnych i materialnych. Kraj można odbudować, ale dusze narodu trzeba naładować niczym baterię poprzez adorację Pana Jezusa, która będzie trwała dzień i noc.

Gośćmi Familijnej Jedynki byli: prof. Maria Ryś – psycholog z UKSW i ks. Zenon Hanas, pallotyn przełożony Prowincji Chrystusa Króla, którzy odwiedzili Rwandę. W opinii ks. Zenona Hanasa, kraj ten wymaga głębokiego towarzyszenia w procesie poszukiwania jedności i przebaczenia. - Proces odpuszczana winy jest czymś nadludzkim i świętym. Nie możemy tego wymusić za pomocą socjotechniki, ale wymaga to wysiłku od każdego człowieka – powiedział pallotyn.

Prof. Maria Ryś prowadzi zaś na UKSW Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnienień. Jednym z głównych zagadnień poruszanych tam jest właśnie przebaczenie, które zdaniem psycholog dotyczy każdego człowieka, choć w różnym stopniu. - Pojechałam do Kibeho, aby dowiedzieć się, jak wygląda ten problem właśnie tam, w Rwandzie. Trzeba jednak wiedzieć jak bardzo różni się przebaczenie od pojednania. Do pierwszego potrzebne jest nam serce, do drugiego trzeba dwóch serc, dwóch rąk i wspólnego stania wobec prawdy - powiedziała gość audycji.

Do sytuacji w Rwandzie odniósł się także abp. Henryk Hoser – wieloletni misjonarz w Rwandzie, po ludobójstwie ustanowionego przez św. Jana Pawła II jako Wizytator Apostolski. – Rwanda podnosi się po tej wielkiej tragedii, choć będzie ona skaleczona przez wieki, podobnie jak społeczeństwo żydowskie po holokauście – mówił arcybiskup. - Jest to pamięć historyczna, która będzie się przenosiła z pokolenia na pokolenie. Rwandyjczycy wymagają zaś troski dobrego samarytanina. W ich sercu nie ma pokoju. Oni wciąż żyją pamięcią i poczuciem krzywdy – dodał hierarcha.
 
W audycji pojawiła się również zapowiedź otwarcia Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój, które zostanie zainaugurowane w Polsce i odbędzie się to w symboliczna datę 1 września br.

 

 

Posłuchaj
02:20 [ PR1]PR1 (mp3) 1 lipiec 2018 06_18_20.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 1 lica 2018 r.

12:31 [ PR1]PR1 (mp3) 1 lipiec 2018 08_41_51.mp3 Magazyn z Życia Kościoła 1 lipca 2018 r.

12:09 [ PR1]PR1 (mp3) 1 lipiec 2018 08_25_42.mp3 Ważne sprawy 1 lipca 2018 r.

03:33 [ PR1]PR1 (mp3) 1 lipiec 2018 06_49_09.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań 1 lipiec 2018 r.

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

Data emisji: 1.07.2018 r.

Godzina emisji: 06.00


Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kibeho w Rwandzie Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kibeho w Rwandzie


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak