Redakcja Programów Katolickich

Dzieje Biskupstwa Polowego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 11:00
15 sierpnia to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W roku 100–lecia odzyskania Niepodległości powiemy również o 100–leciu Biskupstwa Polowego, które pomimo ponad 90-letniej historii miało tylko pięciu biskupów.
Audio
Gablota z szatami liturgicznymi używanymi przez biskupów polowych Wojska Polskiego - Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie
Gablota z szatami liturgicznymi używanymi przez biskupów polowych Wojska Polskiego - Muzeum Ordynariatu Polowego w WarszawieFoto: Adrian Grycuk / wikipedia /CC BY-SA 3.0 pl

Na progu odzyskania niepodległości przez Polskę, papież Benedykt XV 15 października 1918 r. wydał „Orędzie Ojca św. do Narodu Polskiego”. Zabiegi związane z powołaniem biskupstwa polowego trwały od jesieni 1918 roku. Najpierw powstał Konsystosz Wojskowy. Niezawisłość młodego państwa potwierdziło ustanowienie przez papieża Benedykta XV biskupstwa polowego w 1919 roku - zaledwie dwa i pół miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Kolejnym wyzwaniem dla naszego kraju było stworzenie wojska z trzech armii. Było to także zadanie dla Biskupstwa Polowego. Pierwszy biskup polowy, Stanisław Gall rozpoczął swoją misję w warunkach niezwykłe trudnych, bowiem już po niecałym roku rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka.                       

W audycji mówiliśmy także o Bitwie Warszawskiej, która w sierpniu 1920 r. zadecydowała o niepodległości Polski i przyszłości całej Europy. Nieprzypadkowo nazwana jest "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”, natomiast w powszechnej świadomości historycznej Polaków dramatyczna obrona stolicy zapisała się jako „Cud nad Wisłą”. Porównywana przez historyków do zwycięstw pod Grunwaldem oraz Wiedniem, bitwa z wojskami sowieckimi o Warszawę stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart w dziejach oręża polskiego. Dramatyczna obrona Warszawy obrona przed hordami bolszewickimi na trwałe wpisała się w narodową tradycję.

Mieszkańcy Ziemi Radzymińskiej nigdy nie zapomnieli o swoich bohaterskich obrońcach. Patriotyczne uroczystości na Cmentarzu Poległych, pomniki oraz nazwy ulic są widocznym świadectwem pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku. Nie są to jedyne oznaki pamięci, gdyż powstaje tam obecnie sanktuarium Jana Pawła II, ku czci świętego papieża.

Tematem trzeciej godziny audycji było zaś wznowienie Ordynariatu Polowego w 1991 roku oraz jego najnowsza historia.

Rozmawialiśmy na ten temat zarówno z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem - pierwszym biskupem, który stanął na czele odradzającego się po upadku komunizmu Ordynariatu Polowego, jak i z bp. Józefem Guzdkiem  - obecnym Biskupem Polowym.

Ponadto w audycji: relacja z Jasnej Góry i cykl „Niepodległa dzień po dniu”.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska i ks. Andrzej Majewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska, ks. Andrzej Majewski

Data emisji: 15.08.2018 r.

Godzina emisji: 06.00