Redakcja Programów Katolickich

Album Polski - Wąchock

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 20:00
Najlepiej zachowana romańska świątynia w Polsce. Klasztor powstał w początkach rządów Kazimierza II Sprawiedliwego (ok. 1179). Jakie znaczenie ma dziś?
Audio

Klasztor w Wąchocku, podobnie jak klasztory w Jędrzejowie, Koprzywnicy i Sulejowie wywodzi się bezpośrednio od burgundzkiego opactwa w Morimond. Bezpośrednim fundatorem był biskup krakowski Gedko z rodu Gryfitów.

W pierwszej połowie XIII w. jeden z następców Gryfity - biskup Iwo Odrowąż - sprowadził do Wąchocka włoski warsztat budowlany mistrza Simona, który rozpoczął budowę trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium. Mury oblicowano dwubarwnym kamieniem. Poziome, przemienne pasy żółtego i czerwonobrunatnego piaskowca do dzisiaj decydują o wyglądzie kościoła.

W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską.

W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dostawiono pałac opacki. W latach 40. XVII w. klasztor przekształcono w stylu barokowym, dodając w skrzydle zachodnim dwie narożne baszty, a pośrodku wzniesiono wysoką wieżę (zw. Rakoczego).

Klasztor skasowano w 1819 r. Świątynię przejęła parafia, a dawny klasztor - Urząd Górniczy. Cystersi powrócili do Wąchocka dopiero po II wojnie światowej (1951).

Gość - br. Albert Gizan - oprowadzi nas po opactwie oo. cystersów. Opowie o kościele Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana, kapitularzu, karcerze, fraterni i refektarzu.

Ponadto w audycji:

Kalendarz

Kochane życie - Elżbieta Nowak

Felieton - o. Grzegorz Dobroczyński

Abyś dzień święty święcił - ks. Stanisław Ormanty, chrystusowiec

Audycja dziecięca - z dziećmi o śmierci rozmawia Joanna Sarnecka

Ważne sprawy - rozmowa Małgorzaty Glabisz-Pniewskiej z Jonathanem Luxmoore na temat śmierci w kulturze zachodniej. Jest on uznawany za jednego z czołowych specjalistów od Kościoła katolickiego i Europy Środkowej w brytyjskich mediach. Ukończył historię współczesną na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz stosunki międzynarodowe w London School of Economics and Political Science. Jest dziennikarzem agencji Catholic News Service oraz tygodnika "The Tablet", przez wiele lat (od 1988) był ich korespondentem w Warszawie. Jego teksty ukazywały się na łamach wielu opiniotwórczych gazet i czasopism, m.in. "The Guardian", "The Times", "The Wall Street Journal", "San Francisco Chronicle", ponadto w prasie szwajcarskiej, niemieckiej, holenderskiej, a po polsku m.in. w "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym" i "Krytyce".

Magazyn „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie

Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan

Wydawca: Sylwia Sułkowska

 

Niedziela, 30 października, godz. 6.00