Redakcja Programów Katolickich

Umarli za życia?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 22:00
W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Trądem. Dlaczego do tej pory nie udało się skutecznie wyeliminować tej choroby? Gościem audycji był dr Kazimierz Szałata - prezes Fundacji Polskiej RaoulaFollereau.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: MM/Flickr/CC BY-SA 2.0

Trąd pociąga za sobą nie tylko problemy zdrowotne i okaleczenia, ale także dyskryminację społeczną dotykającą chorych nawet po wyleczeniu. Jak podkreślił dr Kazimierz Szałata, historia walki z trądem to ważny element rozwoju naszej cywilizacji. - Dawniej chorzy byli wyrzucani poza margines życia społecznego i traktowani jak umarli za życia. Tylko ktoś, kto widział cierpiącego na tę chorobę może zrozumieć ten paniczny lęk – powiedział gość audycji.

Kościół katolicki ma bardzo długą tradycję w leczeniu i towarzyszeniu chorym na trąd. Obecnie prowadzi na świecie 612 ośrodków pomocy takim osobom, najwięcej w Azji - 313 i Afryce - 174. Jak przypomniał dr Kazimierz Szałata, tylko przedstawiciele Kościoła katolickiego potrafili odpowiedzieć na wezwanie człowieka bez względu na jego stan.


***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Data emisji: 27.01.2018 r.

Godzina emisji: 6:10