Redakcja Programów Katolickich

Święty człowiek z Indii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 07:00
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: www.pixabay.com

O. Marian Żelazek - misjonarz werbista to jedna z najwybitniejszych postaci Wielkopolski XX wieku. Był uznawany i cieszył się ogromnym autorytetem we wszystkich środowiskach - tak świeckich, jak i religijnych. I to nie tylko w Polsce, ale także w Indiach, w których ten misjonarz werbista pracował 56 lat. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Od 1975 roku poznański misjonarz zamieszkał w Puri, gdzie pracował do końca życia. Tam wraz z siostrami szarytkami zajmował się kolonią trędowatych i najbiedniejszymi. Jako jedyny kapłan z Europy stał się przyjacielem hinduistycznego głównego kapłana świątyni Dżagannatha, co stanowi swoisty ewenement w tamtej kulturze, gardzącej chrześcijanami. Przyjaźń ta zaowocowała budową centrum dialogu międzyreligijnego w Puri, którego inicjatorem był polski misjonarz, który szybko zyskał w Indiach miano „świętego człowieka” i „ojca trędowatych”.

10 lutego w Puri w Indiach, podczas świętowania 100-lecia rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka, tamtejszy biskup ogłosi wszczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. 30 IV będziemy obchodzić 12 rocznicę jego śmierci.

 

W audycji przybliżymy postać o. Mariana Żelazka.

Opowiedzą o nim: dr Aneta Rayzacher-Majewska z Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Historii Katechezy UKSW i o. Tomasz Szyszka – adiunkt w katedrze misjologii (Instytut Dialogu Kultur i Religii) na Wydziale Teologicznym UKSW.

 

***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 21.04.2018 r.

Godzina emisji: 6:10