Redakcja Programów Katolickich

Kamilianie na Madagaskarze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 07:00
W lipcu obchodzone jest wspomnienie św. Kamila de Lellis – założyciela Kamilianów, czyli Zakonu Posługujących Chorym. Jest on patronem wszystkich chorych i szpitali na świecie, a także opiekunem personelu medycznego. W audycji „Ślady na pisaku” przeniesiemy się na Madagaskar i posłuchamy, jak wygląda praca polskich Kamilianów w Szpitalu Uniwersyteckim we Fiaranantsoa i w wiosce trędowatych Ilenie.
Audio
Madagaskar
MadagaskarFoto: Sylwia Sułkowska/NRPK

Symbolem Kamilianów jest czerwony krzyż - międzynarodowy znak oddania i służby. W Polsce Zakon jest od 1906 roku. Kamilianie opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, a także prowadzą szpitale i domy pomocy społecznej. Polscy Kamilianie oprócz pracy na Madagaskarze, są także obecni poza granicami kraju: w Niemczech, w Austrii, we Włoszech, a także w Gruzji i Armenii.

O pracy na Czerwonej Wyspie opowiedzieli w audycji: o. Jerzy Wilk – misjonarz pracujący na Madagaskarze, a obecnie odpowiedzialny za Sekretariat Misyjny Ojców Kamilianów w Polsce, o. Stefan Szymoniak – przełożony wspólnoty we Fiaranantsoa, o. Sławomir Wrona, o. Albert Malgaski Kamilianin i diakon Brido – Malgasz.


***

Tytuł audycji: "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 21.07.2018 r.

Godzina emisji: 6:10