Redakcja Programów Katolickich

Ostatni z Wielkich Prymasów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 10:00
Kardynał Józef Glemp był ostatnim z Wielkich Prymasów - poczynając od kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas-senior zmarł w minioną środę w Warszawie po długiej chorobie.
Audio
Kard. Józef Glemp podczas uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2008 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Kard. Józef Glemp podczas uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2008 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie Foto: Krzysztof Stępkowski/OPWP

Wielkość Prymasów Hlonda, Wyszyńskiego i Glempa wynikała z czasów, w których żyli i ze świadomości, że to Kościół jest ostoją tożsamości narodowej i polskości. Przeprowadził Kościół katolicki w Polsce przez dwie wielkie epoki historyczne: stan wojenny i przywrócenie demokracji.

Co Kościół Polski może przekazać Europie - słowa kard. prymasa Józefa Glempa po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Ojciec Michał Zioło – były dominikanin, publicysta, poeta, kaznodzieja. Były, bo pewnego dnia zostawił wszystko, by wstąpić do trapistów - zakonu o jednej z najsurowszych reguł na świecie. Literatury jednak całkowicie nie porzucił i zdarza mu się - ku radości wiernych czytelników - coś napisać. Jego nowa książka z ilustracjami o.Wojciecha Prusa - "Kropki i kreski” - to eseje poświęcone ulubionym autorom, między innymi Julii Hartwig, Josifowi Brodskiemu, Andrzejowi Bobkowskiemu czy Czesławowi Miłoszowi.

Kiedy pojawiło się pragnienie życia monastycznego? - o to Anna Łoś zapytała jedynego, pochodzącego z Polski trapistę – o. Michała Zioło.

Prowadzenie: Małgorzata Glabisz

Czytaj także

Następca Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 06:00
- Przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, uczyłem się od niego wielu rzeczy - powiedział Józef Glemp podczas uroczystego ingresu do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prymas Glemp był niezwykle skromny i bezpośredni"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:02
Odszedł człowiek, który przeprowadził polski Kościół i naród przez stan wojenny. W Warszawie w wieku 83 lat zmarł prymas senior kardynał Józef Glemp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Pieronek: Glemp był prymasem przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:31
Myślę, że zrobił to, co mógł. Nie wątpię, że chciał jak najlepiej. Wszystko oceni historia - mówił o kardynale Józefie Glempie biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Prymas Glemp potrafił znaleźć głos rozsądku”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:59
Prymas senior kard. Józef Glemp był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości, kierował się głosem rozsądku - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
rozwiń zwiń