X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Ostatni z Wielkich Prymasów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 10:00
Kardynał Józef Glemp był ostatnim z Wielkich Prymasów - poczynając od kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas-senior zmarł w minioną środę w Warszawie po długiej chorobie.
Audio
Kard. Józef Glemp podczas uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2008 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Kard. Józef Glemp podczas uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2008 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie Foto: Krzysztof Stępkowski/OPWP

Wielkość Prymasów Hlonda, Wyszyńskiego i Glempa wynikała z czasów, w których żyli i ze świadomości, że to Kościół jest ostoją tożsamości narodowej i polskości. Przeprowadził Kościół katolicki w Polsce przez dwie wielkie epoki historyczne: stan wojenny i przywrócenie demokracji.

Co Kościół Polski może przekazać Europie - słowa kard. prymasa Józefa Glempa po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Ojciec Michał Zioło – były dominikanin, publicysta, poeta, kaznodzieja. Były, bo pewnego dnia zostawił wszystko, by wstąpić do trapistów - zakonu o jednej z najsurowszych reguł na świecie. Literatury jednak całkowicie nie porzucił i zdarza mu się - ku radości wiernych czytelników - coś napisać. Jego nowa książka z ilustracjami o.Wojciecha Prusa - "Kropki i kreski” - to eseje poświęcone ulubionym autorom, między innymi Julii Hartwig, Josifowi Brodskiemu, Andrzejowi Bobkowskiemu czy Czesławowi Miłoszowi.

Kiedy pojawiło się pragnienie życia monastycznego? - o to Anna Łoś zapytała jedynego, pochodzącego z Polski trapistę – o. Michała Zioło.

Prowadzenie: Małgorzata Glabisz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Następca Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 06:00
- Przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, uczyłem się od niego wielu rzeczy - powiedział Józef Glemp podczas uroczystego ingresu do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prymas Glemp był niezwykle skromny i bezpośredni"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:02
Odszedł człowiek, który przeprowadził polski Kościół i naród przez stan wojenny. W Warszawie w wieku 83 lat zmarł prymas senior kardynał Józef Glemp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Pieronek: Glemp był prymasem przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:31
Myślę, że zrobił to, co mógł. Nie wątpię, że chciał jak najlepiej. Wszystko oceni historia - mówił o kardynale Józefie Glempie biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Prymas Glemp potrafił znaleźć głos rozsądku”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:59
Prymas senior kard. Józef Glemp był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości, kierował się głosem rozsądku - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
rozwiń zwiń