Redakcja Programów Katolickich

Laudi Spirituali Capella Del Sacromontane

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 08:00
To sensacyjne odkrycie zapomnianych pieśni, które służyły Karolowi Boromeuszowi i Filipowi Nereuszowi do realizowania poglądów o ewangelizowaniu przez muzykę. W Muzycznych rozmowach o płycie, która właśnie ujrzała światło dzienne opowiedział gość Wojciech Czemplik dyr. Festiwalu Musica Sacromontana.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Orgues Cathédrale Nancy/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Laudi Spirituali to hymny duchowe św. Filipa, które zostały odnalezione w trakcie prac Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej w bibliotece kościoła Santa Maria in Vallicella w Rzymie. Te renesansowe perełki muzyczne w równym stopniu przybliżają postać i duchowość założyciela Zgromadzenia Księży Filipinów, co są fascynującym świadectwem kultury muzycznej swoich czasów.

Jak podkreślił Wojciech Czemplik, to muzyka rodem z Włoch, ale doskonale wpisująca się w nasz krajobraz. - Wielogodzinne zwiedzanie woluminów w tamtejszej bibliotece przyprawiło nas o zawrót głowy. W ten sposób rozpoczęła się jednak wspaniała współpraca biblioteki księży filipinów z biblioteką świętogórską, czego pokłosiem jest ta płyta – podkreślił gość audycji.

Wojciech Czemplik zwrócił uwagę, iż Laudi to pochwalne pieśni świeckie niezwiązane z liturgią. - Nie pochodzą one z ludu wiejskiego czy kręgów arystokratycznych, ale z miast. Stały się one bardzo popularne w XVI w., a tworzyło je wielu wybitnych kompozytorów - dodał dytekto Festiwalu Musica Sacromontana.

Laudy należą do najstarszego repertuaru pieśni w języku włoskim - za twórcę gatunku uważa się św. Franciszka z Asyżu. W ciągu trzech wieków, jakie upłynęły od czasów św. Franciszka do późnego renesansu, gatunek rozwinął się i nieco przekształcił - była to ulubiona muzyka Filipa Neri, a tworzyli ją dla niego nierzadko wybitni, wysoko wykształceni kompozytorzy - wciąż jednak laudy pozostawały radosnymi, stosunkowo prostymi w formie pieśniami, o nabożnym charakterze, bliskimi folklorowi miejskiemu. Charakteryzuje je pewna prostota, która wydaje się pasować do miejsca modlitwy i mojego zamiaru, jakim było wyłącznie pobudzenie pobożności pisał jeden z najznamienitszych twórców gatunku, Giovanni Animuccia.


***

Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji:  19.11.2017 r.

Godzina emisji:  06:00