X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Schizofrenia - choroba młodych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 00:00
Cierpieli na nią m.in. Strindberg, Kant , Hegel. To schizofrenia, choroba, która dotyka przeważnie ludzi młodych w wieku 18-35 lat. Według danych ZUS jest ona na czwartym miejscu wśród schorzeń generujących wydatki z powodu niezdolności do pracy.
Audio
Ludzki mózg wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, ale naukowcy prowadzą na tym polu intensywne badania
Ludzki mózg wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, ale naukowcy prowadzą na tym polu intensywne badaniaFoto: Glow Images/East News

Schizofrenia to nie tylko choroba społeczna, ale także piętno dla pacjenta i jego otoczenia – podkreśla prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pacjenci żyją jakby pomiędzy dwoma światami – realnym i tym tworzonym przez ich mózg. Mają omamy, tracą zainteresowanie światem zewnętrznym, nic ich nie cieszy, popadają w apatię. Odsuwają się od ludzi, a ci – patrząc na nich z boku – zaczynają się ich bać. Problem jest poważny, dotyczy bowiem ludzi młodych, którzy w chwili diagnozy dopiero podejmują decyzje życiowe, powinni zaczynać pracę zawodową, zakładać rodziny. Tymczasem aż 72 proc. pacjentów w chwili diagnozy traci pracę, a 58 proc. trafia od razu na rentę. Jak rozpoznać, jak leczyć i czy należy się bać schizofreników? – te tematy m.in. poruszymy w audycji.

Gość: Tomasz Tafliński

***

Tytuł audycji: „Nocne Czaty"

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Data emisji: 14.09.2015 r.

Godzina emisji: 00.00

Zobacz więcej na temat: choroba schizofrenia zdrowie