Redakcja Programów Katolickich

Walentynki – stare i nowe tradycje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 11:00
W audycji mówiliśmy o corocznym święcie zakochanych przypadającym 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. O starych i nowych zwyczajach związanych z Walentynkami i o budowaniu trwałej relacji opowiedzieli nasi goście z Duszpasterstwa Singli i z Instytutu Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa z UKSW.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

W audycji mówiliśmy nie tylko o stanie zakochania, ale także o tym na czym polega dojrzała miłość.


***

Tytuł audycji: "Nocne Czaty"

Prowadzący: Mariusz Pieśniewski

Data emisji: 18.02.2018

Godzina emisji: 21:00