Redakcja Programów Katolickich

Dyplomacja wielka i mała

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 07:00
Usłyszałem kiedyś żart o dwóch watykańskich dyplomatach. Jeden z nich chwali się koledze: „Mówią, że jesteśmy pierwszą dyplomacją świata !” Na to pada odpowiedź: „O Boże, jeśli to my jesteśmy pierwszą, to kto jest tą drugą?” Anegdotę usłyszałem od pracownika Sekretariatu Stanu, obecnie arcybiskupa i nuncjusza w jednej z europejskich stolic, co świadczy tak o poczuciu humoru, jak o zdrowym dystansie do stereotypów o działaniach Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej.
Audio

Prostując jeden nich, kard. Giovanni Laojolo, Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego i Gubernatoratu, w wielu wywiadach prasowych podkreśla, że dyplomacja watykańska to nie tylko dziedzina relacji międzynarodowych państwa, lecz szeroka dziedzina aktywności Stolicy Apostolskiej, która jako zwierzchnia władza Kościoła katolickiego jest także podmiotem prawa międzynarodowego. W jej ramach, na forum międzynarodowym w minionym tygodniu dał się słyszeć głos Kościoła w istotnych kwestiach społecznych i moralno-etycznych. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku abp Francis Chullikat apelował o rezygnację z posiadania i utrzymywania broni jądrowej, przemawiając w Katolickim Centrum Praw Człowieka diecezji Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Natomiast jego genewski odpowiednik, abp Silwano Tomasi, we wtorek krytycznie ocenił czerwcową rezolucję oenzetowskiej Rady Praw Człowieka o nakazie prowadzenia na świecie badań „nad stopniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość gender”. Powołał się przy tym na wypowiedź rzecznika Departamentu Stanu USA, który stwierdził, że rezolucja jest początkiem międzynarodowej normy, która stopniowo będzie wprowadzana w życie. Abp Tomasi stawia pytanie o możliwość zagwarantowania wolności słowa przywódcom religijnym nauczającym o grzeszności czynów homoseksualnych i zauważa, że stawianie na tym samym poziomie małżeństw i rodzin naturalnych oraz związków homoseksualnych doprowadzi do degradacji społecznej małżeństw.

Również we wtorek, o duchu Europy, w czasie Mszy św. z inicjatywy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej, na progu polskiej prezydencji w Radzie UE, wypowiedział się sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti. „Nasza Europa, podobnie jak Europa za czasów św. Benedykta, przechodzi epokowe przemiany /…/ jednak posiada solidne korzenie, z których może czerpać i na które należy spoglądać. Przed zapominaniem o tych korzeniach ostrzega nas Jezus w dzisiejszej Ewangelii – mówił w Bazylice św. Piotra arcybiskup. „Ewangelia cichości i pokory idzie w parze z Ewangelią moralnych wymagań, a nawet surowych gróźb pod adresem tych, którzy nie chcą się nawrócić”.

Wszystkie wspomniane wystąpienia komentowała prasa włoska i odbiły się dużym echem także w Polsce. Kończąc wątek watykańskiej dyplomacji warto odnotować ciekawą inicjatywę Caritas wikariatu Rzymu. Od 20 lipca do 15 września na biletach komunikacji miejskiej o wartości 1 euro, nazwanych już Papa-Bit, widnieć będzie wizerunek Jana Pawła II, a 3 centy ze sprzedaży każdego miasto przeznaczy na odnowienie i rozbudowę centrum społecznego im. Błogosławionego Papieża przy via Marsala. Spodziewany dochód w tak ruchliwym i gorącym sezonie to 30 milionów euro. Dziennikarze komentują, że dzięki temu miasto zyska nie tylko opinię skarbnicy zabytków i dzieł sztuki, ale także przykładu solidarności z ubogimi. Niestety, jednocześnie zwraca się uwagę, że Rada Miejska zdecydowała w roku przyszłym podnieść o 50% ceny przejazdów i bilet za 1 euro będzie kosztował o 50 centów drożej. Warto się więc pospieszyć z odwiedzinami w Wiecznym Mieście.

o. Grzegorz Dobroczyński SI