X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Synek mamusi

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 12:00
Przypomniałam Państwu niedawno w „Myślach na dobry dzień” jedną z pierwszych scen filmu „Ojciec Chrzestny”. Przedstawia wesele.
Audio
Synek mamusi
Foto: Glow Images/East News

Goście tańczą. A wśród nich tańczy też mała dziewczynka trzymając swoje małe nożyny na wielgachnych stopach dorosłego mężczyzny. Wiele dziewczynek tak pamięta swój pierwszy taniec, z tatusiem. I ja też tak tańczyłam, choć już nie pamiętam ani gdzie, ani kiedy to było.

Ojciec dla córki jest pierwszym wzorem mężczyzny.

Jeśli w takiej rodzinie jest dwójka dzieci, to z pewnością synek jest mamusi, a córeczka – tatusia. I to wcale nie jest jakaś patologia, bo w tle jest zawsze ten drugi rodzic, a cały ten podział jest jakby symboliczny i zapowiada tylko kolejną sztafetę pokoleń. Syn kochając matkę uczy się szanować swoją przyszłą żonę, córeczka uwielbiając tatę szuka potem innego, opiekuńczego ramienia, ramienia mężowskiego. Rola ojca jest więc bardzo ważna w rozwoju każdego człowieka. A szczególnie widać to w przypadkach, gdy tego ojca zabraknie. Zabraknie z wielu powodów. Fizycznie lub nawet psychicznie, gdy mężczyzna nie angażuje się w wychowanie swoich dzieci. A głównie cierpią na tym chłopcy. Czy wiedzą Państwo, że najwięcej jest alkoholików z rodzin „bez ojca”? Pamiętam to ze swojej praktyki w telefonie zaufania dla osób z problemem alkoholowym. To było takie oczywiste! Gdy dzwoniła żona, że mąż pije, to nawet nie musiałam się pytać, czy w jego rodzinie był ojciec w domu. Skąd Pani wie? – pytała rozmówczyni.

Rozwodnicy uciekający do mamy, to kto to jest najczęściej? Synkowie mamusi. Czyli znów – bez tatusia w domu. A Iluż pogubionych mężczyzn obiecywało sobie, że nie nigdy, przenigdy nie będą tacy sami, jak ich źli ojcowie, a jednak zabrakło im sił, by iść lepszą drogą.

Zamiast więc roli ojca w rodzinie wystarczy opowiedzieć, co się dzieje, gdy - jego brak. I to będzie odpowiedź na pytanie, do czego potrzebny jest tato.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawie co trzecie dziecko wychowuje się bez ojca

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 12:17
- Spośród tych 3 milionów dzieci, około 1,2 miliona wymaga leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego - mówi prezes Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka, Ireneusz Dzierżęga.
rozwiń zwiń