X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

"Tak mogło być...", czyli co by było, gdyby było

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 12:00
Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły o Marszałku Piłsudskim jakoś się mało mówiło, albo - w ogóle.
Audio
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Foto: Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

Dzień dobry!

Od lat słucham Pani felietonów radiowych – napisał Pan Adam Wojciechowski (tu pominę pochwały pod moim adresem. Ale dziękuję za dobre słowa). – Uprzejmie proszę o przyjęcie i łaskawą lekturę mojej sztuki „Tak mogło być”, pisanej z myślą o 145-tej rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego”. A dalej Autor listu objaśnia: „Sztuka osadzona jest w realiach historycznych, chociaż słusznie należałby ją zaliczyć do political fiction.”

Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły, a Pan Adam zapewne ma podobne doświadczenia, o Marszałku Piłsudskim jakoś się mało mówiło, albo - w ogóle. Historia, z której zresztą zdawałam obowiązkową maturę, nie była moim ulubionym przedmiotem. No bo dominowały w niej powstania – chłopskie i robotnicze, i wszystko to dokładnie się myliło. Gdyby nie dyskretna podpowiedź samej profesorki w trakcie przygotowywania odpowiedzi, która rzuciła – chyba z litości – kilkoma faktami – pewnie bym tego egzaminu nawet nie zaliczyła. Toteż trochę się dziwię teraz, że nasz Szanowny Słuchacz szuka wsparcia dla swoich twórczych pasji historycznych akurat u mnie, osoby tak mało znaczącej jako decydent. Ale oczywiście przekażę ten tekst w jakiś godne ręce i zobaczymy, co dalej. Dodam jeszcze, że nadesłany dramat w dwóch aktach pt. „Tak mogło być” poświęcony jest bohaterom kampanii wrześniowej 1939 roku. A rzecz rozgrywa się przed i po wybuchu II wojny światowej. Autor pisze we wstępie te gorzkie słowa prawdy:

„Wrzesień 1939 roku to miesiąc agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę (1 i 17.IX), a także wypowiedzenie wojny Rzeszy Niemieckiej przez Wielką Brytanię i Francję (3.IX). Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Wojny tej nie mogliśmy wygrać w pojedynkę, pomimo heroicznej postawy żołnierza i korpusu oficerskiego, w tym generałów, których kilkunastu poległo w boju; nie mogliśmy sprostać armiom dwóch mocarstw europejskich które sprzysięgły się przeciwko Polakom, a następnie rozebrały Polskę (czwarty rozbiór)”.

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprzedani Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 07:24
4 lutego 1945 roku rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Jej decyzje przesądziły o przynależności Polski do bloku sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Róże i rany

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 12:00
Co może czuć człowiek, który stoi w szeregu wśród innych ludzi, a naprzeciwko jakiś inny człowiek odlicza tych z szeregu po dziesięć, i co dziesiątego przeznacza na rozstrzelanie.
rozwiń zwiń