X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Krasne, czyli marzenia i wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2012 12:00
Z listów do Redakcji
Audio
Krasne, czyli marzenia i wspomnienia
Foto: zrzut z ekranu

Gdy podsumowuję naszą korespondencję, to zauważyłam, że przoduje w niej południe Polski. A już szczególnie Podkarpacie. Czyżby tam skupił się głównie nasz narodowy intelekt? Ale nie uogólniajmy, to tylko taka żartobliwa konstatacja. Tym razem zaznaczamy na mapie Krasne. I Panią Bogusławę. Pisze ona:

„Młodzi mają marzenia, starsze pokolenia – wspomnienia.

Bardzo ubolewam nad tym, że tak wiele osób nie ma spokojnej starości, własnego kąta, czasem też wszystko ma, a nie ma drugiego człowieka, z którym można by choćby porozmawiać.

Często kończymy życie w hospicjum czy przytułku. Jedna z (moich) wiekowych rozmówczyń powiedziała: „w każdym dniu dziękuję Bogu za to, że moją długą starość mogę spędzić w domu, wśród rodziny”.

Bardzo mi się podoba ten podział – młodzi mają marzenia, starzy wspomnienia. Chociaż wydaje mi się, że starzy też mogą mieć marzenia. Tyle że z ich realizacją miewają nieco inne problemy, niż młodzi. Ja na przykład marzę o tym, żebym miała cierpliwość tam, gdzie mi jej nie wystarcza…. Albo żebym miała zapał wtedy, gdy mi się naprawdę nic nie chce! Albo wreszcie żebym potrafiła wykrzesać z siebie trochę więcej entuzjazmu dla niektórych ludzkich spraw. Bo to jest tak – człowiek z wiekiem wie już trochę więcej niż na początku życia, i potrafi ocenić, co jest warte zachodu, a co nie tak bardzo. Choćby weźmy takie niedawne EURO 2012. Wszyscy dokoła szaleli, a ja niestety przewidywałam już koniec tej imprezy. I jakoś nie bardzo umiałam cieszyć się na „pełny gwizdek”.

Czasami tak sobie nawet myślę, czy warto jest być takim dojrzałym, „mądrym” człowiekiem? Bo nawet żeby się cieszyć, trzeba szukać głębszych powodów, niż piłka w bramce….

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak