X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Milczenie i słowo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 12:00
13 września w budynku Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa poświęcona refleksji nad orędziem Papieża Benedykta XVI „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”.
Audio
Milczenie i słowo
Foto: Glow Images/East News

Chciałabym dziś powrócić do pewnego tematu, nieco już minionego. Ale związanego z tym, jak widziane są media z papieskiej perspektywy. Bardzo ich rola leżała ma sercu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, zaś obecny Papież, Benedykt XVI kontynuuje to dzieło.

Między innymi troska ta objawia się poprzez Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. 13 września w budynku Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa związana z orędziem tegorocznym, zorganizowana przez SIGNIS - POLSKA. Spotkanie było poświęcone odczytaniu tegorocznego Orędzia Papieża Benedykta XVI „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”, na 46-sty Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - w naszym polskim kontekście, czyli jak zachować proporcje pomiędzy słowem a milczeniem, kiedy i co media mówią, podczas gdy powinny milczeć, i kiedy z kolei milczą, zamiast mówić.

W spotkaniu głos zabierali:

Ewa Czaczkowska – Dziennikarka „Rzeczpospolitej”

Anna Pietraszek – Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Janusz Adamowski – Dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego

Krzysztof Skowroński – Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

A wszystko prowadził ks. Krzysztof Ołdakowski SJ - SIGNIS POLSKA.

Już na początku konferencji przeżyłam pewien wstrząs wewnętrzny, gdy zastanawiano się, od czego zależy sam przekaz medialny i jego charakter. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zależy on od właścicieli mediów. To oni decydują o wszystkim.

Przeleciałam w myślach całą moją wiedzę na ten temat, zobaczyłam oczami wyobraźni te stopki redakcyjne, w których są zapisanie wszystkie dane, łącznie z właścicielem. Resztę niech Państwo sobie dopowiedzą. Jeśli nie wie się nic na ten temat, proponuję posprawdzać osobiście.

Wracając to tematu, to oprócz stwierdzenia, że człowiek często jest bombardowany odpowiedziami na pytania, których sobie nigdy nie zadawał – wiele miejsca poświęcono związkom pomiędzy milczeniem a słowem.

No właśnie! Mowa o przekazie, a zajmujemy się milczeniem. Stwierdzone jest nawet w tekście Orędzia że: „milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść”.

Nic też dziwnego, że w różnych tradycjach religijnych samotność i milczenie są przestrzeniami, które pomagają ludziom w odnalezieniu samych siebie i Prawdy, która nadaje sens wszystkiemu. I wreszcie komunikowanie się, to także umiejętność słuchania i kontemplacji, a nie tylko mówienia. Mówienia. Mówienia……

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak