X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Hiszpańskie klimaty

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 12:00
Czuję się tutaj tak bardzo inaczej
Audio
Hiszpańskie klimaty

Dzień dobry.

Dziś to będzie felieton z intencją prywatną. Moją prywatną. Otóż w nadchodzącym tygodniu są moje urodziny, i choć ich nie świętuję – bo co tu świętować, człowiek niechętnie liczy, że już ma tyle lat, ale po pierwsze liczą się wspomnienia, w po drugie - prezenty. I takim prezentem tym razem był list od Pana Dariusza z Hiszpanii. Państwo go już znają z moich felietonów. Jest w wieku moich dzieci, więc ani mnie, ani jemu już nic nie grozi. No i pisze tak:

„Trochę musiała Pani poczekać na mój list. Ale dobrze się składa, bo zdążyłem zrobić parę zdjęć, którymi pragnę się z Panią podzielić. Wybrałem się na taką małą przejażdżkę motorem i dlaczego nie, trzeba było popstrykać trochę. Może z przyjemnością Pani sobie poogląda, gdzie chodzimy na mszę św. Czuję się tutaj tak bardzo inaczej. Zdjęcie - to właśnie tu znajduje się zakon Karmelitanek Bosych. One nie kontaktują się ze światem zewnętrznym.

A na końcu mój motor. Jak Pani przyjedzie do Madrytu, to przewiozę Panią.”

Piękny prezent - taki list i takie zdjęcia. Motor faktycznie „wypasiony”, może nawet by udźwignął i mój ciężar… Ale też zaraz sobie przypomniałam, że już kiedyś na podobnym jechałam, po nocnej Warszawie, gdy całą gromadą przemieszczaliśmy się po znanym Szlaku od Hopfera, i mnie przypadł do transportu ten motor z kierowcą, bratem koleżanki. Na obecnym rondzie De Gaulle’ a, gdzie jest teraz sławna palma, zrobiliśmy kilka kółek, i dziw, że milicja nas nie zatrzymała. Potem okazało się dlaczego - motor był na numerach milicyjnych. Grzechy młodości nie zawsze są niewinne.

A wracając do tego Pana Dariusza i do Madrytu, to obecnie moim idolem jest św. Josemaria Escriva, właśnie z Hiszpanii, bo to On wymyślił, z Bożą pomocą, że człowiek może uświęcać się także przez swoją codzienną pracę. Wreszcie odkryłam dzięki Niemu, że nawet obieranie zwykłych ziemniaków może być drogą do świętości. Nie mówiąc już o zamiataniu, sprzątaniu i takich tam przykrych sprawach.

Oj, ciągnie mnie ta Hiszpania, ciągnie! No i ten motor…

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrusz w podróż drogą św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 14:50
Od kilku lat rośnie popularność szlaku pielgrzymkowego do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela, którego historia sięga IX wieku.
rozwiń zwiń