X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Mauriac a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 12:00
Temat dzisiejszej audycji w Familijnej Jedynce to dla młodych jej twórców powiew prawdziwej historii, o którą ja niestety zahaczam swoim życiorysem całkiem realnie. I mogę powiedzieć, że tak jak dziś żyjemy mediami elektronicznymi, tak kiedyś żyło się literaturą.
Audio
Mauriac a sprawa polska
Foto: Glow Images/East News

Wszyscy czytali. Namiętnie. Oczywiście zestaw dostępnych książek w PRL-u sprowadzał się do tytułów „bezpiecznych", ale czasem zaliczano do nich także treści religijne. Pewnie zresztą tylko na zasadzie kwiatka do kożucha… Tak przecisnął się przez to sito François Mauriac. Może dlatego, że krytykował w swoich książkach życie burżujów – jak ich nazywano. Był to więc w mojej młodości pisarz bardzo modny. Może dlatego, że pisał o uczuciach, szczególnie o grzesznych. A to były tematy, które nas nurtowały. Jeszcze nie otworzyła się puszka Pandory z wolnym seksem i swobodną erotyką, które to tematy potem zmiotły wielu pisarzy próbujących mówić o moralności.

Choć dziś będzie mowa o literaturze angielskiej, ja nieco przekornie wyskoczyłam z tym Mauriakiem. Akurat wpadła mi w ręce, z odzysku, jego mała książeczka pod tytułem „W co wierzę”. Mauriac, pisarz uważany za katolickiego, oczywiście musiał się też zmierzyć z tematem wiary. Dziś pisarze takich tematów zbyt często nie poruszają, chyba że są z tej oddzielnej półki. Niszowej.

Nie zdążyłam przeczytać jeszcze tej książeczki, choć to niewielka broszura, ale mam na tapecie akurat inne pozycje. Lecz jak ktoś ma oko belfra, to zawsze zatrzyma się ono w odpowiednim miejscu. I czytam: „Miewałem w ciągu mego życia nie dowody, oczywiście, ale wrażenie, że zło jest realne i faktycznie uosobione. Ludzie, o których wiedziałem, że są wielkimi grzesznikami, w żadnym momencie nie nasuwali mi podejrzeń, iż mogą być opętani, natomiast u innych, żyjących na pozór mniej rozwiąźle, miałem uczucie jakiejś obecności. Niektóre żywoty, które miałem możność obserwować w ciągu dość długich okresów czasu, wydawały mi się jakby skąpane w osobliwym, niepokojącym blasku”. A ja także i dzisiaj miewam podobne wrażenia! 

Elżbieta Nowak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak