Redakcja Programów Katolickich

500 lat Reformacji - dziedzictwo i inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 13:00
Dokładnie 500 lat w Wittenberdze augustiański zakonnik ks. dr Marcin Luter ogłosił 95 tez, które były propozycjami tematów do dyskusji o pokucie i odpustach. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego. O tym wydarzeniu rozmawaili W dobrych zawodach: przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburski w RP i Kościoła katolickiego.
Audio
Pomnik Marcina Lutra w Magdeburgu
Pomnik Marcina Lutra w MagdeburguFoto: pixabay

31 października Kościoły ewangelickie obchodzą Pamiątkę Reformacji. Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. Przesłanie Reformacji streszcza się w krótkich zasadach: Tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

Z Wittenbergi Reformacja wyruszyła w świat i stała się jego obywatelką. Dzisiaj kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego Reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich, liczy ok. 70 000 wiernych. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.


***

Tytuł audycji: "W dobrych zawodach"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska – Łysko

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 07:00