Redakcja Programów Katolickich

Papież Franciszek: w obliczu wieczności mijają zaszczyty, władza i sława

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 13:08
Papież Franciszek odprawił w bazylice watykańskiej mszę za zmarłych w ciągu minionego roku dziewięciu kardynałów i 154 biskupów. W homilii mówił, że w obliczu wieczności przemija wszystko to, czego szuka świat i czym się afiszuje: zaszczyty, władza i sława.
Audio
  • Papież: wszystko, za czym goni świat i co celebruje - zaszczyty, władza, aparycja i chwała - mija i pozostawia nas z niczym (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Msza ta tradycyjnie zakończyła watykańskie uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek. W homilii w bazylice świętego Piotra papież powiedział, że tajemnicą życia jest służba. - Tym, co pozostaje z życia na progu wieczności, nie jest to, ile zarobiliśmy, ale ile daliśmy - mówił Franciszek.

Wskazał, że "sensem życia jest udzielenie odpowiedzi na propozycję miłości Boga". - A odpowiada się poprzez prawdziwą miłość, dar z siebie, służbę - podkreślił.

- Służba kosztuje, bo oznacza poświęcenie, wyczerpanie, ale w naszej misji nie warto żyć, jeśli nie żyje się dla służby. Kto za bardzo chroni swoje życie, traci je - zauważył papież.

Jak zaznaczył, "w obliczu Boga nie liczą się pozory, ale liczy się serce". - To, czego szuka świat i czym się afiszuje: zaszczyty, władza, pozory, sława - mija, nie zostawiając nic. Zdystansowanie się od światowych pozorów jest niezbędne, by przygotować się do nieba - mówił Franciszek.

Wzywał, by sprzeciwić się "mentalności upiększania" i pozorów.

Wśród zmarłych w ciągu minionego roku kardynałów są Włoch Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, Bernard Francis Law z USA, Karl Lehmann z Niemiec, Jean-Louis Tauran z Francji.

W Rzymie 28 sierpnia zmarł wieloletni duszpasterz Polonii arcybiskup Szczepan Wesoły.

dn

Czytaj także

Papież Franciszek: zamiast osądzać innych, musimy zbadać samych siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 14:33
Papież Franciszek powiedział na modlitwie Anioł Pański, że chrześcijanie zamiast osądzać innych powinni najpierw przyjrzeć się samym sobie i zobaczyć, czy nie są powodem "zgorszenia". Apelował on o przezwyciężenie podziałów na "my" i "oni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek może odwiedzić Koreę Północną, o ile otrzyma oficjalne zaproszenie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 16:22
Papież Franciszek powiedział, że być może odwiedzi Koreę Północną, jeśli otrzyma oficjalne zaproszenie od władz tego kraju. Dziś ustnie przekazał mu je w czasie audiencji prezydent Korei Południowej Mun Dze In na prośbę północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.
rozwiń zwiń