Redakcja Programów Katolickich

Orszaki Trzech Króli 6 stycznia w kraju i poza granicami. "Chcemy rozkolędować Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 15:45
Pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" 6 stycznia ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami przejdą Orszaki Trzech Króli. Największy odbędzie się w Warszawie - jego trasa będzie wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. Udział zapowiedziała para prezydencka.
Audio
  • 6 stycznia przejdą Orszaki Trzech Króli - Mariusz Pieśniewski (IAR)
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy, 6.01.2019 r.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy, 6.01.2019 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Będzie sporo nowości - zapowiada Barbara Trzeciak - koordynator wydarzenia. - Będą nowe pojazdy, król azjatycki będzie podróżował łodzią, a europejski warownią. Gwiazdorowi będą towarzyszyli również kolędnicy - turoń, śmierć, anioły i diabeł - podkreśla.

Orszak główny wyruszy w drogę do stajenki ok. 12.15. Na jego czele pójdzie gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą towarzyszyły mu najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz i inni uczestnicy.

Kolędowanie z Jedynką

Na placu Piłsudskiego odbędzie się kolędowanie z radiową Jedynką. Na scenie wystąpią artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, Hanka Rybka, a także zespół Pectus. Całości będzie można wysłuchać na antenie Jedynki od 14:05. W trakcie warszawskiego Orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek w ramach publicznej zbiórki pieniędzy.

papież francziszek 1200 shutterstock.jpg
Papież: chrześcijański styl życia to łagodność, odwaga, pokora i braterstwo

- W tym roku chcemy jeszcze raz podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która przyświeca naszej inicjatywie od początku. Chcemy rozkolędować Polskę. W tegorocznym orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej "Anioł pasterzom mówił" do najbardziej współczesnych, od najbardziej znanych do zapomnianych – powiedziała Jolanta Stachacz, rzecznik warszawskiego Orszaku.

Akcja charytatywna

W czasie Orszaku Trzech Króli w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Każdy będzie miał możliwość zgłoszenia podmiotu organizującego wyjazdy wakacyjne i ubiegania się o dofinansowanie.

W tym roku udział w warszawskim Orszaku zapowiedziała para prezydencka. Patronem medialnym warszawskiego Orszaku Trzech Króli jest Polskie Radio.

pg

Czytaj także

Święto Trzech Króli. W ponad 750 miastach przeszły orszaki pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 16:45
Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przeszły orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu w tym roku brzmiało "Odnowi oblicze ziemi" i nawiązywało do słów papieża Jana Pawła II. Największy z orszaków - warszawski - rozpoczął się na placu Zamkowym i przeszedł na plac Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Stochacz: Orszak Trzech Króli jest zawsze inicjatywą oddolną

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 15:41
- Nigdy nie prowadziliśmy kampanii reklamowej. Ważne, by to ludzie chcieli zrobić orszak u siebie, dla siebie i dla swojej społeczności - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Stochacz z fundacji "Orszak Trzech Króli". W audycji wzięli również udział grafik Wojciech Korkuć i publicysta Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń