Redakcja Programów Katolickich

"Święta można przeżyć wewnętrznie". Poznaj zalecenia Episkopatu na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 11:15
W związku z ograniczeniami epidemicznymi nadchodzące święta można przeżyć "wewnętrznie, wewnątrz domów i wewnątrz siebie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Audio
  • Rzecznik Episkopatu o przygotowaniu święconki w czasie epidemii (IAR)
Samuel van Hoogstraten, Zmartwychwstanie Chrystusa, 1675-80, The Art Institute of Chicago
Samuel van Hoogstraten, Zmartwychwstanie Chrystusa, 1675-80, The Art Institute of ChicagoFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Rzecznik Episkopatu Polski przypomniał o dyspensie od uczestnictwa w Liturgiach w czasie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Przypomniał o propozycji Episkopatu dotyczącej przygotowania święconki wielkanocnej.

shutterstock_chrystus zmartwychwstanie 1200.jpg
Bp Jerzy Mazur: domy rodzinne powinny stawać się domowymi kościołami

Błogosławienie pokarmów

- Księża biskupi zachęcają, by przed śniadaniem wielkanocnym, w niedzielę rano głowa rodziny odmówiła błogosławieństwo nad pokarmami - zaznaczył duchowny. Dodał, że modlitwa błogosławieństwa pokarmów znajduje się na stronie internetowej episkopatu oraz stronach diecezjalnych.

>>> ZOBACZ TAKŻE: "Nabierzcie Ducha i podnieście głowy". Rekolekcje w Polskim Radiu. Posłuchaj!

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę na doroczny obowiązek spowiedzi i Komunii świętej, do której katolicy są zobowiązani przynajmniej raz w roku w okresie Wielkanocnym. W tym roku okres ten trwa do 7 czerwca, do niedzieli Trójcy Świętej.

Akt żalu

gądecki_1200.jpg
Kościół w czasie pandemii. Abp Gądecki o zasadach spowiedzi w Wielkim Tygodniu

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, że można się umówić na spowiedź indywidualnie z kapłanem. Przypomniał o wzbudzeniu doskonałego aktu żalu za grzechy "który w tym czasie jest bardzo ważny". Jak dodał rzecznik Episkopatu Polski, do takiego aktu żalu zachęcają przewodniczący Episkopatu Polski i papież Franciszek. Dodał, że nie istnieje spowiedź przez telefon czy inne komunikatory.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że kościoły są otwarte i można z nich korzystać, zachowując zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Zwrócił także uwagę, że Kościół w Polsce przedłuża do odwołania dyspensę udzieloną 12 marca od uczestniczenia w mszach świętych w niedziele i święta. Można w nich brać udział poprzez transmisje w mediach i on line.

pg

Czytaj także

Rozważania dla dorosłych, spotkania dla dzieci i… fitness z proboszczem. Propozycje jezuitów na czas kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:18
Kolejne ograniczenia, które wprowadzono dla bezpieczeństwa Polaków, zmieniły nasz sposób funkcjonowania. Do internetu przeniesiono życie zawodowe, szkoły, ale także sprawy wiary. W czasie epidemii warto przyjrzeć się ofercie Kościoła online, który chce kompleksowo troszczyć się o Polaków – jak robią to ojcowie jezuici z Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohaterowie, którzy zasługują na najwyższe laury". Episkopat dziękuje służbom medycznym

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 07:06
Episkopat dziękuje za inicjatywy wspierające środowisko medyczne w walce z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 12:38
Papież Franciszek powiedział w Niedzielę Palmową w pustej bazylice Św. Piotra, że w dramacie pandemii koronawirusa i rozpadających się pewników do wszystkich skierowane są słowa Jezusa: "Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość". Apelował o pomoc dla potrzebujących.
rozwiń zwiń