Redakcja Programów Katolickich

Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 07:00
Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Audio
  • Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - Magdalena Klaja o cyklu filmów
  • Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - Magdalena Klaja o wirtualnym zwiedzaniu
Mała Ojczyzna, Wadowice Karola Wojtyły - fragment ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Mała Ojczyzna, Wadowice Karola Wojtyły - fragment ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.Foto: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Dom, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola seniora, znajduje się w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7. Dziś w budynku tym mieści się otwarte w kwietniu 2014 r. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.


Twitter abp Marek Jędraszewski 2 1200.jpg
Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

- Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom - mówił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy po raz trzeci i ostatni odwiedzał Wadowice. Jak podkreślają twórcy i pracownicy Muzeum, właśnie te słowa są inspiracją do rozwijania dzieła, które przybliża życie świętego Polaka. W domu, który tworzy muzeum, rodzina Wojtyłów w latach 1919-1938 zajmowała na piętrze dwa pokoje z kuchnią.

Wirtualny spacer

Eksponaty zgromadzone w placówce i multimedialna, narracyjna forma opowiadania o Karolu Wojtyle, przyszłym papieżu oraz o jego rodzinie, przyciągała rocznie blisko ćwierć miliona osób z ponad stu krajów. Teraz jubileusz 100. rocznicy urodzin, ze względu na sytuację epidemiologiczną przeżywany musi być w zupełnie innych warunkach, bez licznego udziału gości.

Jak podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Klaja z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, wiele osób planowało swoją obecność w tych szczególnych dniach w Wadowicach. - Dlatego też chcielibyśmy wszystkim, którzy nie będą mogli przyjechać, wirtualnie dać możliwość odwiedzenia miejsca, w którym na świat przyszedł Karol Wojtyła – mówi Magalena Klaja. Dodaje, że w wirtualnej ekspozycji, pod adresem domjp2.pl, udostępniona została cała przestrzeń Muzeum.

1000 m2 ekspozycji

Muzealna ekspozycja zajmuje obecnie ponad 1000 m2. Multimedialne wystawy oglądać można od 2014 r., ale już wcześniej miejsce było dostępne dla zwiedzających. Pierwsza papieska wystawa powstała tu w 1984 r. W 2010 r. rozpoczął się gruntowny remont budynku, w wyniku którego na potrzeby muzeum zaadaptowano nie tylko mieszkanie Wojtyłów, ale także całą kamienicę. 

- Wirtualny spacer podąża dokładnie tak, jak wiedzie trasa zwiedzania. Rozpoczynamy od poznania małej ojczyzny, która kształtowała małego Karola, poznajemy też m.in. losy wadowickich Żydów, i następnie wiedzeni przez Karmel i Kalwarię Zebrzydowską, docieramy do serca Muzeum, czyli mieszkania państwa Wojtyłów, w którym urodził się i dorastał przyszły papież – opowiada Magdalena Klaja.


01:19 Magdalena Klaja o wirtualnym zwiedzaniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego JPII Magdalena Klaja o wirtualnym zwiedzaniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego JPII

 

Życie Karola Wojtyły

Podkreśla, że śledzimy losy rodziny, także trudne wydarzenia, jak śmierć Edmunda Wojtyły, i najważniejsze wydarzenia z życia samego Karola, już po wyjeździe z rodzinnego miasta.


jan paweł ii 2 shutterstock_134429942 1200.jpg
Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

- Towarzyszymy mu, gdy został księdzem, biskupem, arcybiskupem krakowskim i w końcu kardynałem i papieżem. Jesteśmy przy trudnych chwilach zamachu z 13 maja 1981 r., poznajemy jego nauczanie, aż do chwili przejścia papieża do Domu Ojca, dbając o to, by to nauczanie pozostało wciąż żywe – wyjaśnia rozmówczyni Portalu PolskieRadio24.pl.

Cykl filmów

Nowością, przygotowaną szczególnie z myślą o rocznicy urodzin przyszłego papieża, jest cykl filmów, które opowiadają o losach Wojtyłów sprzed narodzin Karola.

- Chcieliśmy pokazać historię rodziny przez pryzmat domu, w którym wyrastał. "Dom mojego dzieciństwa" to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów - mówi Magdalena Klaja.


01:16 Magdalena Klaja o cyklu filmów na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II Magdalena Klaja o cyklu filmów na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

 


Jan Pawel II JP2 artysci Eternal pap 1200.jpg
Jan Paweł II - postać, która ciągle inspiruje. Artyści w hołdzie świętemu papieżowi

- Pierwszy odcinek pokazał historię kamienicy przy ul. Rynek 2, mieszkania 4, jak dawniej ją określano. Obecnie to ul. Kościelna 7. Kolejne odcinki poświęcono ojcu Karolowi Wojtyle, matce Emilii, rodzinie Kaczorowskich, bratu Edmundowi. Ostatni wyemitujemy 17 maja, dzień przed urodzinami papieża i tam znajdziemy piękne świadectwo, które pozostawiła pani Helena Szczepańska, sąsiadka państwa Wojtyłów - przybliża szczegóły.

Filmy "Dom mojego dzieciństwa" zobaczyć można w mediach społecznościowych placówki oraz w serwisie YouTube.

Żywa historia

"Przez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny wkraczamy w przesłanie jego nauczania, którego symbolem stały się słowa »Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi«, aby następnie przejść po ziemiach z najdalszych zakątków świata, ustawionych na wadowickiej ziemi, z której wyrósł przyszły papież. Zwiedzanie kończymy swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe" - podkreślają twórcy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r., mieszkał tam do matury, którą zdał w liceum im. Wadowity.

Jan Paweł II nigdy nie zapomniał o rodzinnej miejscowości. W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Nowa instytucja naukowa powstaje w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 06:58
W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, 18 maja, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie - Angelicum - rozpocznie działalność Instytut Kultury św. Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Refleks, inteligencja i skracanie dystansu". Grzegorz Polak o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:12
- Papież zdawał sobie sprawę, że humor skraca dystans i wiedział, że na spotkania z nim ludzie przychodzą spięci. Jednym gestem potrafił sprawić, że ono opadało - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Grzegorz Polak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Stanisław Tasiemski: rodzina stała w centrum nauczania Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 22:25
- Jan Paweł II to papież, który człowieka znał dokładnie i pokazywał pewną wizję szczęścia, ale i wartości z których nie można zrezygnować. To bardzo piękny, ambitny program, który każdy może przyjąć na nowo, odczytać, i przełożyć na swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafił utrzymać w Polakach nadzieję". Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:18
- Papież Jan Paweł II był niekoronowanym królem Polski. Był tak ważnym punktem odniesienia dla społeczeństwa, że jego przesłanie było bardzo uważnie słuchane - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. W poniedziałek 18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń