Redakcja Programów Katolickich

Przygotowania do ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 15:00
Jak będą wyglądały Dni w Diecezjach? Jak zapisać się na wolontariat i czy podczas Światowych Dni Młodzieży będziemy mogli się czuć bezpieczni?
Audio
Przygotowania do ŚDM

Niedawne zamachy w Brukseli, ponownie przywołują pytania związane z obawą o własne życie. Bezpieczeństwo podczas spotkania w Krakowie, to temat gorący, jednak jak zapewnia Dorota Abdelmula, rzecznik prasowy ŚDM warto przyjechać, ponieważ jednym z przesłań ŚDM jest to, że to spotkanie na rzecz pokoju i pojednania. Taka jest też intuicja i intencja wielu młodych, którzy się zgłaszają na tegoroczne wydarzenia. Młodzi ludzie widzą, że ich świadectwo jest bardzo potrzebne, więc rejestrują się jeszcze tłumniej. Współpracujemy od wielu miesięcy z władzami i służbami zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym i podejmowane są wszelkie środki ostrożności

Nad spokojnym przebiegiem uroczystości czuwać będą służby polskie i zagraniczne, bo spotkanie z papieżem, stawia takie wydarzenia na najwyższym szczeblu bezpieczeństwa – powiedziała rzeczniczka.

Centralne spotkanie z Ojcem Świętym będą jednak poprzedzać Dni w diecezjach. Zostały powołane, ponieważ młodzież przyjeżdża do danego kraju z często z bardzo odległych rejonów świata i jeżeli ktoś już podejmuje taki wysiłek, to warto zwiedzić i poznać to konkretne miejsce. Od 21 do 26 lipca wszystkie diecezje w Polsce będzie gościły kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi.

- Dni w diecezjach to obecność młodych w parafiach, u rodzin oraz cykl imprez wydarzeń przygotowanych ze strony miast i diecezji o charakterze religijnym i kulturalnym - powiedziała Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

- Byłem na ŚDM w Kolonii i Madrycie, pomyślałem , że skoro doświadczyłem tyle gościnności ze strony organizatorów, to u siebie chcę zaopiekować z pielgrzymami i pomóc im spędzić dobrze ten czas – podkreślił Łukasz Luśnia, wolontariusz miejski.

Wolontariusze w archidiecezji warszawskiej będą się przykładowo opiekować 7 kościołami na Trakcie Królewskim. Tam, wolontariusze ubrani w niebieskie koszulki, będą udzielać pomocy i informacji, jak i gdzie trafić – powiedziała Małgorzata Wojtunik, wolontariuszka miejska. - Mimo niewielkiej obawy, czy podołamy wszystkim zadaniom, wszystkim towarzyszy jednak duża ekscytacja.

Obecnie w Warszawie funkcjonują dwa wolontariaty. Pierwszy blisko parafii, nastawiony na działania przy kościołach. Drugi jeszcze się nie rozpoczął. Wciąż trwa bowiem rekrutacja do wolontariatu miejskiego, który połączył we współpracy instytucje samorządowe, Centrum Komunikacji Społecznej,  Centrum Myśli JPII i dwie diecezje. Ten wspólny wolontariat samorządowo – kościelny, czeka na zgłoszenia do 17 kwietnia i poszukuje aż tysiąca osób - opowiedziała Marta Kukowska z Centrum Myśli JPII. Zgłoszenia są przyjmowane na stronie http://www.krakow2016.com/zostan-wolontariuszem


Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadziła: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Data emisji: 3.04.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa