X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Mord w Piaśnicy w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 23:59
Audio
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie Foto: Wikipedia cc/Waldemar Engler

Listopad jest miesiącem szczególnym - pamięci o naszych bliskich zmarłych i wspominania wszystkich świętych, ale także obfitującym w wiele ważnych wydarzeń historycznych. Przede wszystkim w 1918 roku odrodziła się Rzeczpospolita. 11 listopada na pamiątkę tego wydarzenia będziemy świętować czas wolności, uczestnicząc w paradach, koncertach, spotkaniach
11 listopada to przede wszystkim dzień Święta Niepodległości, jednak na Pomorzu ma on też inny, o wiele smutniejszy wymiar. Zachowały się raporty z tego dnia 1939 roku, że nad dołami w Piaśnicy zamordowano, strzałem w tył głowy, 314 Polaków, wybitnych mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego.
W Lasach Piaśnickich koło Wejherowa niemieccy naziści dokonali zbrodni, której ofiarami byli nie tylko Polacy i Kaszubi, jak zwykło się mówić, ale też Żydzi, Niemcy i Czesi. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi.
Wśród ofiar byli także ludzie Kościoła , 53 duchownych katolickich , a w tym gronie znalazła się także Siostra Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, beatyfikowana w 1999 r. przez Jana Pawła II.
W 2010 roku w lasach piaśnickich została zbudowana w miejscu starej nowa kaplica pełniąca jednocześnie funkcję pomnika. Pomnik-mauzoleum przypomina swoją formą stos całopalny, ułożony z drewna, podobny do tych, na których niemieccy sprawcy zbrodni ludobójstwa, popełnionej w latach 1939-1940 w Piaśnicy, palili w drugiej połowie 1944 r. zwłoki swoich ofiar z okresu 1939-1940 r. Do wykonania tego zadania wykorzystali więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof, skutych łańcuchami, których później też zamordowali i spalili. Z tyłu, na słupach, podobnych do pni, ułożonych w stos, zostały wytłoczone wszystkie dotąd znane nazwiska 852 ofiar, które powinny pozostać w wiecznej pamięci potomnych.
Piaśnicki las stał się miejscem wielkiego potępienia ludzkości, zdrady Boga i zdrady człowieka. Starty poniesione na pomorskiej golgocie były ogromne, a śmierć tych niewinnych ludzi określamy mianem męczenników. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami!
O wydarzeniach w piaśnickich lasach opowiedzieliby ludzie Kościoła i pracujący w Muzeum w Piaśnicy.


 

***

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 11.10.2019 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak