X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Poczuj prawdziwą magię Świąt - kolęduj z rodziną i "Źródełkiem"!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:50
Do tego najpiękniejszego, wspólnego sposobu przeżywania Bożego Narodzenia podczas wyjątkowego koncertu kolędowego zapraszały Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Na Źródełkowy koncert kolędowy zapraszaliśmy 30 grudnia
Na Źródełkowy koncert kolędowy zapraszaliśmy 30 grudnia!Foto: mat. pras.

Żebyście byli zdrowi, weseli jako w niebie anieli cały rok!
Żeby wam się darzyło, wodziło, kopiło
i dyszlem do stodoły obróciło!
Cały rok!
Żebyście mieli pełne komory, pełne pudła
I żeby wam gospodyni u pieca nie schudła!
Żebyście mieli żyto jak koryto,
ziemniaki jak chodaki,
buraki jak pniaki
Tyle wołków, co w płocie kołków
Tyle cieliczek, co w lesie jedliczek
Tyle owieczek, co w lesie mróweczek…
I żeby gospodarz chodził pomiędzy snopkami
Jak miesiąc pomiędzy gwiazdami!

 Oracja z Podegrodzia koło Nowego Sącza.

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, szczególny czas bliskości. Zarówno w pradawnej tradycji słowiańskiej, przedchrześcijańskiej, jak i w katolickiej był to bardzo ważny, uświęcony czas. Każdy z dwunastu wieczorów od 25 grudnia do 5 stycznia uznawany był za święty. Nie wykonywało się wtedy żadnej pracy fizycznej, gospodynie wygaszały nawet ogień w piecu. Wszystko musiało być przygotowane wcześniej, aby mieć czas dla najbliższych...


Spotykano się w domach, odwiedzano nawzajem, śpiewano pieśni, obdarowywano prezentami oraz kolędowano. Kolęda i kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni. To przede wszystkim obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy życząc domownikom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku.

Na wspólnym kolędowaniu spotkaliśmy się 30 grudnia o godz. 11 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zabrzmiały tam najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, z różnych regionów kraju, głęboko sięgające tradycji bożonarodzeniowego świętowania. Wykonaliśmy te znane i chętnie śpiewane przy wigilijnych stołach, jak i te mniej popularne, których piękno odkrywamy na nowo.

Wystąpili:
Józef Broda
Katarzyna Broda-Firla
Joszko Broda
oraz zespół w składzie: Jan Broda, Maciej Broda, Tomasz Broda, Mikołaj Broda, Jeremi Broda, Iwo Broda, Maria Broda, Roch Broda, Józef Broda junior, Debora Broda, Marcin Hałat, Dawid Broszczakowski i Patryk Bizukojć.
Maria Bienias
WoWaKin Trio w składzie: Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak
Gościnnie:
Justyna Piernik
oraz Wesołe Mazurki z Pragi: Zuzanna Wlazło, Nina Gutowska, Zuzanna Wnukowska, Łucja Dąbrowska, Karolina Pryc, Zofia Grochowska, Wojciech Tretter, Antoni Korycki, Gaja Jarkowiec, Martyna Koc, Oliwia Kołecka, Helena Kostrzewska.

***

Koncert kolędowy odbył się w poniedziałek (30.12) w godz. 11.00-12.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, prowadzili go Piotr Kędziorek i Daria Druzgała.

at