Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Włodek Kleszcz, dawca reggae

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:00
Wojciech Ossowski tym razem przypomina postać naszego radiowego kolegi Włodzimierza Kleszcza. Jego nazwisko pojawiło się już przy okazji opowieści o Jaju pełnym muzyki, klubie muzycznym działającym w Warszawie w erze hippisów, ale ponieważ postać to wielowymiarowa i kryje w sobie dużo więcej.
Audio
  • Włodek Kleszcz i jego zasługi dla polskiego folku (Dwójka/Historia polskiego folku)
Włodzimierz Kleszcz
Włodzimierz KleszczFoto: Grzegorz Śledź

Włodzimierz Kleszcz pracę radiowca rozpoczął na falach Rozgłośni Harcerskiej, gdzie był prezenterem od 1972 roku. Początkowo fascynował się bluesem czy szerzej, czarną muzyką, potem to zainteresowanie przeniosło się na reggae, które dotarło do naszego kraju za sprawą Boba Marleya czy Black U’Huru.

W Polskim Radiu od 1979 roku, tworzył wiele audycji, za zasługi antenowe został uhonorowany Złotym Mikrofonem. Od 1992 roku aż do emerytury, był jurorem w międzynarodowym projekcie World Music Charts Europe i reprezentował nas w panelu WM EBU. Poza pasją radiową miał też i inną – był wizjonerem i swe wizje urzeczywistniał w powołanej przez siebie wytwórni Kamahuk. Tam właśnie powstały nagrania legendarne dziś – Trebuniów Tutków z Twinkle Brothers, tam też rodziły się pierwsze nagrania Kapeli ze wsi Warszawa, formacji, której Włodek był pierwszym producentem i można powiedzieć duchem sprawczym. 

Warto wspomnieć koncert Solidarity Against Apartheid w Stoczni Gdańskiej z 13 grudnia 1989 roku, koncert World Music w ramach festiwalu w Sopocie i kilka innych imprez, gdzie Włodzimierz Kleszcz był albo pomysłodawcą albo dyrektorem. - Skromny, cichy, żyjący we własnym świecie marzyciel, który miał niezwykły dar wprowadzania swych pomysłów w życie. Obok muzyki drugą pasją Włodka pozostał speedway i o ile tę pierwszą z nim dzielę to przyznam się, tej drugiej, nie rozumiem - mówił szczerze Wojciech Ossowski.

KONTAKT: wojciech.ossowski@polskieradio.pl

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 20.02.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk Wojciech Ossowski reggae