X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Rozumienie śmierci dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 08:01
Śmierć była wydarzeniem ważnym, na które każdy człowiek musiał zwrócić uwagę. W chwili odchodzenia ten, kto umierał, stawał się najważniejszy dla całej okolicy, bo przekraczał próg życia. Trzeba go było odpowiednio pożegnać - mówiła o dawnych obrzędach pogrzebowych prof. Anna Zadrożyńska.
Audio
  • Prof. Anna Zadrożyńska mówi o antropologicznym pojęciu śmierci cz. 2 (Poranek Dwójki)
  • Prof. Anna Zadrożyńska mówi o antropologicznym pojęciu śmierci cz. 1 (Poranek Dwójki)
Rozumienie śmierci dawniej i dziś
Foto: Glow Images/East News

- Wśród mieszkańców wsi, starców, panował paniczny lęk przed szpitalem - bali się, że śmierć spotka ich tam, a nie w domu, a chcieli umierać u siebie. Dla domowników z kolei zbliżająca się śmierć bliskiej osoby była sytuacją wielkiego święta - porządkowano całe gospodarstwo, odkładano na później pracę, a przy umierjaącym czuwano: szeptano modlitwy w gronie rodzinnym, rozmawiano. To bardzo charakterystyczna cecha kultur ludowych - tłumaczyła w archiwalnym nagraniu Anna Zadrożyńska, etnolog, profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim.

- W ten sposób demonstrowano smutek, powagę, dbałość o bliską osobą. Ale jednocześnie nie wykluczało to normalnego życia: przy czuwaniach prowadzono życie towarzyskie, zajmowano się zwierzętami. Wszystko jednak było utrzymane w atmosferze święta: obrzędy wokół śmierci pełniły funkcję psychoterapuetyczną, pozwalały ludziom egzystować dalej, pogodzić się ze stratą - tłumaczyła prof. Zadrożyńska.

Więcej o zwyczajach pogrzebowych i dawnym rozumieniu śmierci, a także jej antropologicznym wymiarze -  w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: prof. Anna Zadrożyńska 

Data emisji: 27.10, 3.11

Godzina emisji: 8.50

at/gs