X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Muzyka tradycyjna - nowości na płytach i w książkach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 18:00
W audycji zaprezentowaliśmy najciekawsze wydawnictwa dotyczące muzyki tradycyjnej z ostatniego czasu: książkę "Łuhom, łuhom, ponad Buhom" poświęconą Polesiu Lubelskiemu oraz płytę "Pięciu od Bogusza".
Audio
  • Wydawnicze i płytowe nowości w muzyce tradycyjnej przedstawia Justyna Piernik (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Nowości płytowe w muzyce tradycyjnej
Nowości płytowe w muzyce tradycyjnejFoto: mat.pras.

- Wiele z tych nagrań muzycznych to nagrania terenowe, wykonane w domach albo na podwórkach, pojawiają się w tle dźwięki ryczącej krowy, klekocącego bociana czy śpiewy ptaków. Jest to taki ponad etnograficzny komunikat o tym, jak to życie wyglądało, w którym ta muzyka miała miejsce - mówił w audycji Krzysztof Gorczyca, który razem z Agnieszką Gorczycą opracował kompendium muzycznej i kulturowej twórczości regionu określanego jako Polesie Lubelskie.

- Panuje w folklorystyce przekonanie, że Polesie to głównie folklor wokalny, ale to nie wynika z tego, że tam się nie grało, albo się grało nieciekawie, tylko dlatego, że nie mamy o tym wiedzy - mówił w audycji Krzysztof Gorczyca o publikacji "Łuhom, łuhom, ponad Buhom" prezentującej wiedzę o muzykantach i śpiewakach kilku pokoleń. Powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a szczególnie dr Agaty Kusto z Zakładu Teorii Muzyki.

W audycji porozmawialiśmy także o albumie "Pięciu od Bogusza". To zbiór nagrań uczniów legendarnego skrzypka z Radomskiego. Mowił o nich prof. Andrzej Bieńkowski: - Pięciu najlepszych skrzypków Polski centralnej, regionu kajockiego, pobierało nauki u Jana Bogusza. Uczyli się jako dziesięcioletnie dzieci, czasem zagrali z mistrzem na weselach. Ciekawostką jest, że Bogusz wybierał sobie uczniów pod kątem urody ich sióstr. Kto miał ładną siostrę, ten nie płacił za naukę - opowiadał prof. Bieńkowski. - Śmierć Jana Bogusza była we wsi Kamienna Wola wielkim wydarzeniem, bo wszyscy znali skrzypka. W trakcie badań terenowych odnaleźliśmy jego nieoznaczony grób. Dziś pamięć o nim odżywa na nowo.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Krzysztof Gorczyca (współautor publikacji "Łuhom, łuhom, ponad Buhom"), prof. Andrzej Bieńkowski (Fundacja Muzyka Odnaleziona)

Data emisji: 3.02.2019

Godzina emisji: 5.05

at/gs

Zobacz więcej na temat: Justyna Piernik muzyka tradycyjna