Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzyka tradycyjna - nowości na płytach i w książkach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 18:00
W audycji zaprezentowaliśmy najciekawsze wydawnictwa dotyczące muzyki tradycyjnej z ostatniego czasu: książkę "Łuhom, łuhom, ponad Buhom" poświęconą Polesiu Lubelskiemu oraz płytę "Pięciu od Bogusza".
Audio
  • Wydawnicze i płytowe nowości w muzyce tradycyjnej przedstawia Justyna Piernik (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Nowości płytowe w muzyce tradycyjnej
Nowości płytowe w muzyce tradycyjnejFoto: mat.pras.

- Wiele z tych nagrań muzycznych to nagrania terenowe, wykonane w domach albo na podwórkach, pojawiają się w tle dźwięki ryczącej krowy, klekocącego bociana czy śpiewy ptaków. Jest to taki ponad etnograficzny komunikat o tym, jak to życie wyglądało, w którym ta muzyka miała miejsce - mówił w audycji Krzysztof Gorczyca, który razem z Agnieszką Gorczycą opracował kompendium muzycznej i kulturowej twórczości regionu określanego jako Polesie Lubelskie.

- Panuje w folklorystyce przekonanie, że Polesie to głównie folklor wokalny, ale to nie wynika z tego, że tam się nie grało, albo się grało nieciekawie, tylko dlatego, że nie mamy o tym wiedzy - mówił w audycji Krzysztof Gorczyca o publikacji "Łuhom, łuhom, ponad Buhom" prezentującej wiedzę o muzykantach i śpiewakach kilku pokoleń. Powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a szczególnie dr Agaty Kusto z Zakładu Teorii Muzyki.

W audycji porozmawialiśmy także o albumie "Pięciu od Bogusza". To zbiór nagrań uczniów legendarnego skrzypka z Radomskiego. Mowił o nich prof. Andrzej Bieńkowski: - Pięciu najlepszych skrzypków Polski centralnej, regionu kajockiego, pobierało nauki u Jana Bogusza. Uczyli się jako dziesięcioletnie dzieci, czasem zagrali z mistrzem na weselach. Ciekawostką jest, że Bogusz wybierał sobie uczniów pod kątem urody ich sióstr. Kto miał ładną siostrę, ten nie płacił za naukę - opowiadał prof. Bieńkowski. - Śmierć Jana Bogusza była we wsi Kamienna Wola wielkim wydarzeniem, bo wszyscy znali skrzypka. W trakcie badań terenowych odnaleźliśmy jego nieoznaczony grób. Dziś pamięć o nim odżywa na nowo.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Krzysztof Gorczyca (współautor publikacji "Łuhom, łuhom, ponad Buhom"), prof. Andrzej Bieńkowski (Fundacja Muzyka Odnaleziona)

Data emisji: 3.02.2019

Godzina emisji: 5.05

at/gs