Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Aszura Bajram - żałobne święto wyznawców Islamu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:00
Aszura w języku arabskim (aszara) oznacza "dziesięć", "dekadę". Nazwę tę nosi święto muzułmańskie, obchodzone, zwłaszcza przez szyitów (odłam wyznawców islamu), 10 dnia miesiąca muharram - jest to pierwszy miesiąc w kalendarzu muzułmańskim i zgodnie z tradycją jako dzień błogosławiony.
Obchody święta Aszura. Techeran, 2016.
Obchody święta Aszura. Techeran, 2016.Foto: PAP/EPA ABEDIN TAHERKENAREH

W roku bieżącym 2020, żyjący w Polsce (głównie na Podlasiu) wyznawcy islamu, (głównie Tatarzy), albo jak mówią o sobie Polacy tatarskiego pochodzenia, obchodzić będą Aszurę w piątek i sobotę, 28 i 29 sierpnia. Bo chociaż muzułmanie w naszym kraju to głównie sunnici, to część z nich świętuje Aszurę, (chociaż jest to uroczystość szyitów), ponieważ o święcie tym, w przeszłości pamiętali ich przodkowie.

"My jesteśmy po prostu muzułmanami, a nie szyitami, czy sunnitami. Jesteśmy tradycjonalistami. Nasi dziadkowie i rodzice obchodzili to święto" 

- objaśnienie Mirosławy Koryckiej, przewodniczącej gminy muzułmańskiej w Bohonikach na Podlasiu.


Korzenie święta Aszura Bajram sięgają czasów przed islamskich. Święto upamiętniać ma tragiczne wydarzenia z historii: zasługi, ale i śmierć potomków Fatimy, córki Mahometa (Muhhamada), a zwłaszcza Husajna ibn Alego, w bitwie pod Karbalą, w 680 roku.

Potomkowie Mahometa, tak jak i on sam, obyczajem Izraelitów pościli 10. dnia muharram:

"Co to oznacza (zapytać miał Mahomet widząc poszczących i modlących się Żydów) ...Odpowiedzieli mu ...to jest dobry dzień w którym Allah uchronił dzieci Izraela od ich wroga. Mojżesz także pościł tego dnia. (Mahomet stwierdził) ... bliżej nam do Mojżesza jak wam. Rozpoczął więc post tego dnia i powiedział ludziom , aby też pościli".

Post (powstrzymanie się od jedzenia, picia i palenia), któremu w tych dniach zgodnie z tradycją poddają się niektórzy polscy muzułmanie nie jest obowiązkiem, lecz dobrowolnie narzuconą sobie pobożną praktyką, dzięki której wiernym odpuszczone zostają wszystkie przewinienia popełnione w ciągu całego roku, od ostatniego Aszura Bajramu, doświadczają bliskości Allaha i spływają na nich liczne łaski i błogosławieństwa.

W niektórych gminach muzułmańskich, w meczetach odbywają się, okolicznościowe spotkania, wspomina się ibn. Alego, czytane są poświęcone mu dzieła np. "Ogród męczenników" z XIV w. i bijąc się w piersi głośno opłakuje jego śmierć.

Istniał także zachowany jeszcze w niektórych krajach muzułmańskich i skupiskach wyznawców islamu, kontrowersyjny zwyczaj pochodów ulicznych, połączonych z samobiczowaniem­­­­­, kaleczeniem ciała aż do krwi, mieczami, lub metalowymi biczami, któremu poddawane bywały nawet bardzo małe dzieci.

W Polsce postne praktyki i obchody Aszura Bajramu kończy uroczysty, obiad – iftar, wydawany zwykle w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. W menu oprócz tradycyjnych dań kuchni wschodniej serwuję się także kompot z różnych gatunków suszonych owoców, koniecznie w nieparzystej liczbie (najczęściej siedmiu).

Jak głosi legenda ma to upamiętniać rozpacz Fatimy, która na wieść o śmierci ibn Alego, nie była w stanie skupić się na starannym przygotowaniu powitalnej uczty i pomieszała wszystkie potrawy.

Tak więc wszystkie zachowane obchody święta Aszura Bajram cechuje żałoba i pełna smutku pamięć o zmarłych bohaterach.

Barbara Ogrodowska


Czytaj także

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:00
W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, w tym roku wypada w niedzielę 19 stycznia, czyli 6 stycznia kalendarza juliańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
Jest to jedno z największych i najbardziej znanych świąt maryjnych mające upamiętnić cudowne zakończenie ziemskiego życia Najświętszej Maryi Panny - Matki Jezusa Chrystusa, której czyste nieskalane grzechem ciało, wraz z duszą, zabrane zostało – czyli wzięte do nieba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
rozwiń zwiń