Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Janina Chmiel

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 16:55
Śpiewaczka, gawędziarka i tancerka z Wólki Ratajskiej na Lubelszczyźnie. Laureatka Nagrody "Muzyka Źródeł" z 2014 roku.
Audio
  • Spotkanie z Janiną Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańską śpiewaczką ludową (Źródła/Dwójka)
Janina Chmiel
Janina ChmielFoto: Grzegorz Śledź

Urodziła się w 1937 roku, pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach.
- Ojciec grał, bracia, chrzestny ojciec i ja musiałam grać na bębnie. Tatuś założył orkiestrę dętą. Brat był trębaczem w Filharmonii Lubelskiej. Wyszła za mąż za muzykanta Czesława Chmiela, bębnistę z kapeli Dudków ze Ździłowic - mówiła Janina Chmiel, która w swoim repertuarze ma dawne pieśni przedślubne, weselne, sieroce, kołysanki, kolędy życzące, pieśni religijne i ballady. Jak zaczęła śpiewać?
- Nauczyłam się od mojej mamy, od sąsiadki, u której schodziły się panienki np. na andrzejki. Były pierzaczki, prządło się też len i wtedy się śpiewało rożne pieśni. Jak gdzieś szłam, to wszyscy mówili: "O, już jest Janina, to będzie śpiew". Jak krowy się pasło, to ino echo szło po polach. Tyle lat śpiewam, jak przyjadę do Kazimierza, to wszyscy dla mnie znajomi - tak w 2012 roku opowiadała śpiewaczka, z którą rozmawiał Kuba Borysiak.

Czytaj także

Nagroda Muzyka Źródeł dla Janiny Chmiel i Tadeusza Kubiaka!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:55
Przed nami 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wielkie święto muzyki tradycyjnej. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wtorkowej konferencji prasowej, podczas której między innymi poznaliśmy laureatów nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak krowy słuchały pieśni z Lubelszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:06
– Nieraz pasło się krowy albo szło się doić do obory i się śpiewało – mówiła Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańska śpiewaczka ludowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maj, śpiew i przydrożne kapliczki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 12:00
Maj w Kościele jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski.
rozwiń zwiń