Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jan Kmita

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:10
Jeden z ostatnich przedstawicieli generacji kajockich muzykantów urodzonych przed II wojną światową.  
Audio
  • Rozmowa z mistrzem kajockiego grania, Janem Kmitą, laureatem Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019 (Źródła/Dwójka)
  • Jan Kmita opowiada Kubie Borysiakowi o swojej grze na skrzypcach
Jan Kmita - laureat ubiegłorocznej Nagrody Muzyka Źródeł.
Jan Kmita - laureat ubiegłorocznej Nagrody Muzyka Źródeł.Foto: Kuba Borysiak

Urodzony w 1936 roku skrzypek z Przystałowic Małych w mikroregionie kajockim (pogranicze Radomsko-Opoczyńskie). Jeden z ostatnich przedstawicieli generacji kajockich muzykantów urodzonych przed II wojną światową. Muzyczny samouk, gry na skrzypcach uczył się podsłuchując melodii wykonywanych na wiejskich weselach i zabawach. W ten sposób poznał i ceni do dziś nieistniejącą już kapelę braci Gaców. Jako dwunastolatek pierwszy raz wystąpił jako skrzypek weselny, w ciągu całego życia wesel ograł kilkaset.

Grał z wieloma okolicznymi słynnymi harmonistami, m.in. Józefem i Florianem Porczkami z Nieznamierowic, Mieczysławem Gwiazdą z Ligęzowa, Walentym Kędzierskim ze Rdzuchowa, Tadeuszem Lipcem z Wygnanowa. Od wielu lat grywa również z zespołem śpiewaczym „Gołcunecki” z pobliskiej wsi Gałki Rusinowskie.

Jest kilkukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz wielu regionalnych i ogólnopolskich imprez folklorystycznych. W 2015 roku wraz z kapelą został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga ”Za zasługi dla kultury ludowej”. W swoim repertuarze posiada wiele charakterystycznych dla regionu melodii mazurkowych, zwanych oberkami „ciągłymi”, które gra w stylowej „kajockiej” manierze.

Unikalny styl gry Jana Kmity od lat przyciąga wielu młodych ludzi zainteresowanych tradycjami polskiej wsi, którzy próbują zgłębić tajniki warsztatu mistrza. Gości ich w swoim domu w Przystałowicach oraz przekazuje swoje umiejętności podczas warsztatów w różnych miastach Polski.

Wydany w 2017 roku muzyczny portret muzykanta, album „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” otrzymał III nagrodę w organizowanym przez RCKL i Polskie Radio konkursie „Fonogram Źródeł” 2017 i Nagrodę "Muzyka Źródeł" w 2019 roku.

Czytaj także

Radiowe Centrum Kultury Ludowej świętuje 25 lat! Koncert urodzinowy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:00
1 kwietnia 1994 roku rozpoczęło działalność Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Z okazji naszego jubileuszu zaprosiliśmy Państwa do wspólnego świętowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kmita: do muzyki trzeba mieć chęć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:00
- Ja największą chęć mam nocą - opowiadał w "Źródłach" słynny skrzypek z Przystałowic Małych i jeden z dwojga laureatów Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019.
rozwiń zwiń