Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Bogactwo świata mazurków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 19:00
Czy mazurka można tylko śpiewać i grać na instrumentach? Tańczy się go w butach czy boso? Co oznacza, że ktoś intonuje melodię i podaje ją muzykowi? Mazurki są niezwykle różnorodne - żywe, rytmiczne i melodyjne. W ostatnim odcinku "Źródełka" usłyszeliśmy, na jak wiele sposobów można je wykonywać.
Audio
  • Czy mazurka można tylko śpiewać i grać na instrumentach? (PRD/ Źródełko)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Maria Bienias zdradziła nam, po jakie owoce wybierała się w czerwcu do lasu i jakie przysmaki można z nich przygotować: - Od połowy czerwca zbierało sie jagody. Każdy na wsi zbierał te jagody, a mamy gotowały z nich tzw. jagodzunkę, zupę jagodową, była ona bardzo smaczna. Był to przednówek, gdy jeszcze zboża się nie zebrało i nie było czasami mąki na chleb, bo nie było zboża i tak się naddawało, to grzybkiem, to jagódką - mówiła w "Źródełku" Maria Bienias.

Z kolei razem z dziećmi z Koniakowa pod czujnym okiem Józefa Brody poznaliśmy róg, flet pasterski i drumlę. Usłyszelismy też piosenki o różnych upartych zwierzętach, dowiedzielismy się dlaczego Warszawa może być wsią, a Paula Kinaszewska zdradziła nam przygodę, w której udział brała koza, wilki i gospodarz.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Józef Broda, Paula

Data emisji: 16.06.2019

Godzina emisji: 11.00

gs