Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tango Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 11:12
- Czardasz, ten taniec o węgierskim rodowodzie wędrował po terenach dawnej Galicji razem z pasterzami, którym towarzyszył w podróżach grzbietem Karpat, od Rumunii po Polskę - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
Audio
Czardasz
CzardaszFoto: Z archiwum NAC

Wywodzący się z Węgier, tam oczywiście ma najwięcej form i odmian kroków, ale nie jest niespodzianką jego obecność wśród różnych grup góralskich, był naturalnie asymilowany m.in. na Orawie czy zwłaszcza Spiszu, położonym jednocześnie w Polsce i na Słowacji - gdzie krzyżowały się szlaki handlowe, a kultury mieszały.

Czardasza tańczy się w miejscu, na malej przestrzeni, składa się on z dwóch części: wolnej i szybkiej. Szczegóły kroków i muzyki - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 8.50

Czytaj także

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń