Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chcesz się popisać na zabawie? Zatańcz kozaka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:00
Kozak występuje w kilku regionach Polski. Często - ale nie zawsze! - stanowi ewidentne nawiązanie do rosyjskich kozaków i ukraińskich hopaków jako taniec wykonywany głównie przez mężczyzn popisujących się zręcznością i siłą.
Audio
  • Kozak - taneczny gwóźdź programu (Dwójka/Pierwsze kroki)
Tancerze tańczą kozaka.
Tancerze tańczą kozaka.Foto: Maciej Lubiejewski

Na terenach zamieszkanych niegdyś przez ludność rusińską był jednym z głównych i bardziej lubianych tańców. Na Łemkowszczyźnie był równie popularny co kołomyjki i czardasze, jako taniec parowy, dwuczęściowy. W dawnej RP kozak lubiany był nie tylko wśród ludu, ale i przez szlachtę: pojawiał się na salonach jako przejaw staropolskiej mody na orientalizm. 

Na Kurpiowszczyźnie kozakiem nazywano żywiołowe popisy druhen i drużków, co oznaczało także zabawę o nazwie "gonienie po zastolu". Kozak był to też inny obrzędowy taniec weselny na Kurpiach: skakanie z czepkiem, tylko dla zamężnych kobiet. W z kolei w innej części kraju kobiety wychodziły wręcz z izby, żeby nie patrzeć na nie zawsze przyzwoite popisy mężczyzn. 

Ostatnio na miejskich potańcówkach tańczy się kozaka z Suwalszczyny: tradycyjnie tańczony tylko przez mężczyzn, teraz wykonywany jest (w odróżnieniu od innych) w trójkach.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 8.50

Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczymy walca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:00
- Cała Europa tańczyła walce, zawędrowały w wiele zakątków kontynentu. Krążyły po nim, nabierały lokalnych cech wykonawczych, elementów, stawały się częścią innych tańców - mówił o tym najpopularniejszym chyba rodzaju tańca Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń