Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Rodzina Majerczyków: cieszymy się, że jesteśmy razem

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:00
- Przy każdej możliwej okazji próbujemy wspólnie spędzać czas, muzykując, biorąc lekcje od seniora rodu, grać na różnych instrumentach - tak opisują swoje życie w trakcie pandemii Dorota i Piotr Majerczykowie wraz z dziećmi: Marysią, Frankiem, Jasiem i Katarzyną, a także zięciem Maciejem.
Audio
  • Wywiad z członkami rodziny Majerczyków (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
  • "Malucki domecku", Rodzina Majerczyków
Rodzina Majerczyków
Rodzina Majerczyków/Foto: mat. pras.

Rodzinna sielanka - tak można nazwać życie muzykanckiej rodziny Majerczyków w Chabówce w Kotlinie Rabczańskiej, której członkowie oczywiście widzą minusy obecnej sytuacji, ale ewidentnie skupiają się na plusach. 

- Od 23 lat prowadzimy z mężem zespół regionalny, od 15 lat zespół Majeranki. W tych zespołach tańczyły, śpiewały i grały nasze dzieci, kształciły się na przekazie tradycyjnym, ustnym, werbalnym, z mistrza na ucznia - mówiła Dorota Majerczyk. Od lat związana choćby z festiwalami folklorystycznymi, takimi jak Święto Dzieci Gór czy kultowe Sabałowe Bajania teraz tęskni za ich atmosferą i kontaktem z podopiecznymi, ale czas wolny przeznacza na podtrzymywanie mocy muzyki. - Stworzyliśmy sobie czas na budowanie instrumentów w warsztacie, grę na skrzypcach, żona nawet na kozie. Od rana do wieczora sobie gromy - mówił w imieniu swoim i żony Piotr Majerczyk.

Ich dzieci, Marysia, Katarzyna, Franek i Jasiek chętnie zjechali do rodzinnej Chabówki, by czas izolacji spędzić w gronie rodzinnym. Przyznają, że brakuje im nieco kontaktów ze znajomymi, rekompensuje im to możliwość przebywanie w rodzinnych stronach, wśród natury. - Możemy wszyscy razem cieszyć się tym, co jest najważniejsze, tą naszą góralszczyzną - mówiła najstarsza córka państwa Majerczyków, Katarzyna Bobak. 

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 17.05.2020

Godzina misji: 5.05

Wyemitowano w audycji "Kiermasz pod kogutkiem".

at