RCKL

Dawid Martin i Marzanna Popławska: wartość gamelanu odkrywamy wtedy, gdy instrumenty grają razem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:00
- Gamelan to muzyka typowo zespołowa, cała orkiestra instrumentów z Jawy nie ma osoby dyrygującej, wskazówki muzyczne pochodzą od różnych instrumentów, więc w izolacji, kiedy zostajemy sami, jesteśmy tego wszystkiego pozbawieni - mówiła dr Marzanna Popławska, która z Dawidem Martinem przybliżała nam pracę Warszawskiej Grupy Gamelanowej.
Audio
  • Wywiad z Dawidem Martinem i dr Marzanną Popławską (Dwójka/Źródła)
  • "Cublak Suweng", Warszawska Grupa Gamelanowa
  • "Bottle Kothekan", Warszawska Grupa Gamelanowa
Dawid Martin i dr Marzanna Popławska z Warszawskiej Grupy Gamelanowej.
Dawid Martin i dr Marzanna Popławska z Warszawskiej Grupy Gamelanowej.Foto: mat. pras.

Gamelan tworzą różne metalofony, metalofony sztabkowe i gongi, a także różne ich składy - od kameralnych po duże orkiestrowe. Każda z podgrup tych instrumentów w danych składzie posiada swoją własną funkcję, ornamentacyjną, melodyczną itd. - Prawdziwą wartość tej muzyki odkrywamy tylko, kiedy te instrumenty są razem, gra się jednocześnie - mówiła dr Marzanna Popławska.

Członkowie grupy borykają się więc z nie lada utrudnieniami w związku z pandemicznymi obostrzeniami. Dawid Martin przeżywa to jeszcze bardziej, ze względu na rozdzielenie z rodziną, ponieważ był w lutym w Indonezji z rodziną, w połowie marca wracał do Polski, ale sam, bez żony i córki, które musiały zostać w Indonezji. - Czekam na ich powrót, obserwuję, co się tam dzieje, porównuję dane statystyczne. Teraz jeszcze zbliżają się tam największe święta muzułmańskie, kiedy wszyscy Indonezyjczycy wracają do domów rodzinnych, dużo podróżują. Władze Indonezji, żeby to ograniczyć, wprowadzają szereg restrykcji - opowiadał w audycji. 

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 21.05.2020

Godzina misji: 15.15

Wyemitowano w audycji "Źródła".