Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ulyana Hedzik: szukam nowych inspiracji w folklorze Polesia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:15
- Czas izolacji spędzam tutaj, w Polsce, mam tu swoich uczniów, przyjaciół, częściowo bliskich. To bardzo wyjątkowy czas, spokojny i zaciszny, bardzo potrzebny, a z drugiej strony trudny, bo planowałam wyjazd na Białoruś, żeby się zobaczyć ze swoją rodziną - opowiadała w audycji Ula Hedzik, liderka grupy Ulyánica.
Audio
Ulyana Hedzik w domu.
Ulyana Hedzik w domu.Foto: mat. pras.

- Nie mogłam wyjechać, więc postanowiłam dobrze zagospodarować czas i zaczęłam szukać nowych piosenek i inspiracji folkowych - opowiadała artystka, dołączając do akcji #folkwdomu. - Od mamy dostałam księgi folkloru o muzyce Polesia, jego białoruskiej stronie. To kraina, gdzie jest bardzo dużo rzek, jezior, lasów. W tych opowieściach szukam perełek, melodii, które by mnie dotknęły, które chciałabym zagrać.

Jedną z historii znalezionych w tych księgach jest opis lotu pszczoły, dla której majowy czas, kiedy wszystko rozkwita i robi się cieplej, to początek życia. - Treść tej piosenki nie jest zbyt rozbudowana, ale wzruszyła mnie w niej bardzo zdobna melodia. Naturalnie i autentycznie imituje ona lot pszczoły- tłumaczyła Ula Hedzik, która podzieliła się ze słuchaczami utworem "Gula pszolka", nagrany z udziałem skrzypiec i śpiewu.

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 21.05.2020

Godzina misji: 15.15

Wyemitowano w audycji "Źródła".