Radiowe Centrum Kultury Ludowej

ZPiT Ziemia Bydgoska: czekamy, aż znów się będziemy mogli przytulać

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 10:00
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska to ogromna grupa pasjonatów folkloru, liczy 170 osób. W jej skład wchodzi grupa przedszkolna, grupa dzieci od trzeciej do piątej klasy i od szóstej do ósmej. Istnieje także grupa dorosła i młodzieżowa, które często się ze sobą miksują. Wszystkie grupy podzielone są dodatkowo na specjalności taneczne i chóralne. Za każdym razem z zespołem występuje także kapela na żywo.
Audio
  • Wywiad z członkami ZPiT Ziemia Bydgoska (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
  • "Oberek kujawski ze Szwakowa", ZPiT Ziemia Bydgoska
  • "Koło mego ogródeczka", ZPiT Ziemia Bydgoska
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia BydgoskaFoto: Z archiwum ZPiT Ziemia Bydgoska

Wszystkie zaplanowane wydarzenia artystyczne nie mogą się teraz odbywać. - Nie ukrywam, że bardzo nam tego brakuje - powiedziała Małgorzata Żurańska-Wilkowska, wokalistka ZPiT Ziemia Bydgoska. - Kiedy spotykamy się na próbach z chórem, naturalne jest dla nas, że się przytulamy, ściskamy,  dajemy sobie buziaki. Raz spotkałam w sklepie swojego kolegę z chóru i była to wtedy dla nas ogromna radość. Ale nasz entuzjazm natychmiast zgasł, bo wiedzieliśmy, że nie powinniśmy podchodzić do siebie i się przytulać, bo musimy uważać i nie zarazić się wirusem. Rozmawialiśmy ze sobą z odległości pięciu metrów i było to dla nas bardzo nienaturalne zachowanie. Nie widzieliśmy swoich twarzy, uśmiechów. Mam nadzieję, że szybko się to skończy i znowu będzie można się przytulać.

W ZPiT Ziemia Bydgoska Maja Gepert i Marysia Zarębska występują od pierwszej klasy. To już pięć lat. Dołączają do nich młodsi bracia. Lenka Kwieciszewska tańczy cztery lata. - Przed koncertami zawsze były próby generalne, które zwykle były dłuższe niż te, które mamy dwa razy w tygodniu. Pani nas uczyła tańczyć i śpiewaliśmy różne piosenki. Obecnie nie mamy zajęć z zespołem, rozmawiamy ze sobą przez internet. Panie wysyłają filmiki, nagrania i teksty żebyśmy się wszystkiego na bieżąco uczyli - mówili najmłodsi członkowie zespołu. - Bardzo nam się podobają kolorowe stroje ludowe, lubimy je zakładać, ale latem na koncertach jest w nich bardzo gorąco.

WSZYSTKIE WYWIADY DOSTĘPNE SĄ W BOKSIE #FOLKWODOMU

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 24.05.2020

Godzina misji: 5.20

Wyemitowano w audycji "Kiermasz pod kogutkiem".