Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chopin, łowickie kujony i podhalańskie nuty

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 21:05
W audycji „Chopin na ludowo” zabrzmiały wybrane mazurki chopinowskie w interpretacji Piotra Anderszewskiego. W ludowej części audycji przenieśliśmy się zaś w łowickie i na Podhale.
Audio
Piotr Anderszewski
Piotr AnderszewskiFoto: http://www.anderszewski.net/

Piotr Anderszewski to pianista o polsko-węgierskich korzeniach (ur. 1969). Sporo czasu spędził we Francji nauki pobierał m.in. w Lyonie i Strassburgu, studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Kalifornii Południowej oraz na warszawskiej Akademii Muzycznej.

Anderszewski znany jest z wyśmienitych interpretacji nie tylko Chopina, ale i Schumana czy Bacha. W audycji w jego wykonaniu słuchaliśmy m.in. Mazurków op. 59 i op. 63, a także Ballady f-moll op. 52. Ballada ta powstała jako ostatnia z 4 ballad Chopina. Profesor Tomaszewski porównuje narrację ballady do historii Odysa – nie prowadzi ona prostą drogą, ale jest tajemnicza, dziwna, fascynująca…

W części poświęconej muzyce ludowej usłyszeliśmy nagrania archiwalne Czesława Kocemby, muzyka zmarłego w 2018 roku. Czesław Kocemba był harmonistą ludowym z regionu łowickiego, artystą, który w roku 2017 został laureatem Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (właśnie z tego festiwalu nagrań słuchaliśmy a audycji).

Kocemba specjalizował się w tzw. kujonach, popularnych w łowickiem. Powstawały one – jak opowiadał harmonista – najczęściej ze śpiewanych na weselach melodii. Według muzykanta wszystko bierze się ze śpiewu. Sam Kocemba nie pochodził z muzykującej rodziny, choć podkreślał, że jego babka pięknie śpiewała.

- Jestem z Łagowa. Gram od 12 roku życia na harmonii trzyrzędowej. Grałem na wielu weselach, w zespole „Księżaki” w Wyszkowicach oraz w „Weselu Boryny” w Lipcach Reymontowskich. Od dziecka „miałem czerwia” („złapałem bakcyla do gry” – przyp. red.). Nawet jak przestałem grać w zespołach, w domu dwie harmonie są. Wyuczyłem kilku uczniów! – wspominał harmonista, dodając: – To są piękne stare melodie! Melodie Kędziory z Polesia, a on z kolei był uczniem Jareckich i Radzymińskiego sprzed wojny. Więc to są bardzo stare melodie. Jakby policzyć tych chłopaków, co ich uczyłem, to gra je już 5 pokolenie!

Harmonista wspominał swoją pierwszą wizytę u Konstantego Kędziory: „Będzie grał nie gorzej jak ja, a może i lepiej” – powiedział jego ojcu muzykant. Młody Kocemba w mig łapał nowe melodie: „wchodziło w klawiaturkę i grało się” – wspominał.


władysław trebunia tutka.jpg
Przeczytaj:
Władysław Trebunia-Tutka i wielopokoleniowa tradycja muzykowania rodu Trebuniów-Tutków

W audycji zabrzmiały także nagrania z Podhala i muzyka legendarnego Władysława Trebuni-Tutki. Władysław Trebunia-Tutka, wybitny malarz i prymista urodzony w Białym Dunajcu. W tym roku obchodzimy 10-lecie śmierci tgo artysty. Władysław Trebunia-Tutka pozostawił po sobie wielką muzyczną schedę, między innymi zespół Trebunie-Tutki prowadzony obecnie przez jego syna – Krzysztofa Trebunię-Tutkę

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Piotr Anderszewski na zarośniętej ścieżce...

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 12:00
Jeden z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia wystąpił na tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" we wspólnym koncercie z Kwartetem Belcea. Na retransmisję zapraszamy w Pierwszy Dzień Świąt.
rozwiń zwiń