Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ewa Pobłocka, pierwsza dama polskiej pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 21:00
W audycji „Chopin na ludowo” zabrzmiały nagrania wybranych mazurków w wykonaniu Ewy Pobłockiej, polskiej pianistki, laureatki V nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 1980.
Audio
  • Ewa Pobłocka, pierwsza dama fortepianu (Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Ewa Pobłocka
Ewa PobłockaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zabrzmiała także Fantazja na tematy polskie op. 13 w jej wykonaniu wraz z Symfonią Varsovią pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Ewa Pobłocka, nazywana pierwszą damą polskiej pianistyki, w 1980 roku została laureatką V nagrody X Konkursu Chopinowskiego. Zdobyła też wówczas nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, czyli najbardziej prestiżową pozaregulaminową nagrodę przyznawaną pianistom w czasie Konkursów Chopinowskich od 1927 roku. Wielokrotnie była także jurorką konkursów chopinowskich. 

Choć nasza bohaterka jest wybitną chopinistką, jedną z największych muzycznych miłości Ewy Pobłockiej jest Jan Sebastian Bach. Jego kompozycje rozbrzmiewają w rodzinnym domu pianistki

- Jak gram Bacha, nie obawiam się niczego. Czuję się swobodnie i bezpiecznie, bo Bach towarzyszy mi od dzieciństwa - mówiła w jednym z wywiadów Pobłocka.

Właśnie Bachowi poświęcone są autorskie audycje, z których pianistka jest znana słuchaczom Programu 2 Polskiego Radia. Najpierw było to „Zacznij od Bacha”, a obecnie na naszej antenie co czwartek nadawane są „Przypadki Bacha”. 

Tadeusz Lipiec  odszedł Tadeusz Lipiec odszedł

W części poświęconej muzyce ludowej posłuchamy archiwalnych nagrań radomskich mistrzów. W programie m.in.: opowieści i muzyka Kapeli Lipców z Wygnanowa. To zespół który tworzyli harmonista Tadeusz Lipiec (1944-2020) oraz barabanista Marian Lipiec (1958). Muzycy wspólnie otrzymali nagrodę im. Oskara Kolberga w roku 2018.

- Uczyłem się najpierw bębniąc, potem u Stanisława Lipińskiego na harmonii. Zagrałem ponad tysiąc wesel - wspominał w archiwalnym nagraniu Tadeusz Lipiec. - Gram wszystko, tanga, fokstroty, mazury walczyki. Wszystko do tańca! Jedenaście lat grałem z Cierkowskim, który pięknie grał mazury, graliśmy razem wesela. Miałem szczęście do muzykantów, taka prawda.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Jak nie grać Chopina? Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:00
W audycji „Chopin na ludowo” rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, pedagogiem, pianistką oraz przewodnicząca jury Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Jak uczy swoich studentów grać Mazurki Chopina? Jak ważne dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty są pierwowzory ludowe? Czy znajomość nagrań muzyki ludowej może pomóc w zrozumieniu mazurków Chopina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurki kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 21:00
W świątecznej audycji „Chopin na ludowo” usłyszymy nagrania mazurków chopinowskich dwóch polskich pianistek, laureatek dwóch pierwszych Konkursów Chopinowskich w Warszawie – Róży Etkin-Moszkowskiej i Maryli Jonas. Zabrzmią także pieśni z Ziemi Radomskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria João Pires, czy bez „saudade” nie ma Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 21:00
Portugalska artystka po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku siedmiu lat, grając koncerty fortepianowe Mozarta w Oporto. Trzy lata później odebrała najwyższą portugalską nagrodę dla młodych muzyków. Już na studiach zaczęła się jej światowa kariera. Grała z najważniejszymi orkiestrami, do których należą Filharmonicy Berlińscy, The Boston Symphony Orchestra, The Royal Concertgebouw Orchestra, The London Philharmonic, Orkiestra Paryska czy Filharmonicy Wiedeńscy. Jej specjalnością stały się dzieła klasyków wiedeńskich, choć sama zainteresowana chętniej powołuje się na… Chopina.
rozwiń zwiń