Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dożynki / дожинкі

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 15:00
W całej Polsce odbywają się dożynki, czyli sierpniowo-wrześniowe święto plonów. Dawniej była to kulminacja całego roku pracy na roli! Wszystkie prace polowe zmierzały do tego, żeby zebrać jak największy plonów. A od tego jaki był zbiór, zależał cały kolejny rok!
Dożynki
DożynkiFoto: Pixabay

Dożynki były jedną z niewielu okazji w roku, kiedy zmęczeni chłopi mogli się choć chwilę zabawić i to na koszt dziedzica, który przez resztę tego roku zazwyczaj wykorzystywał ich darmową pracę (w Polsce nazywało się to „pańszczyzna”). Dożynki pełne były muzyki i tańca. Śpiewano przewidziane specjalnie na ten dzień pieśni i przyśpiewki. Tego dnia można było ponaśmiewać się (właśnie w przyśpiewkach) z pana, jego rodziny i dworskich urzędników. Przedstawimy młodym Słuchaczom przebieg dożynek i pieśni, jakie były z nimi związane.

___

Жнива зазвичай відбувалися в серпні, а серпень нещодавно закінчився. Сьогодні більшість робіт у полі виконують сучасні машини, а раніше все робили вручну. Сьогодні я розповім вам про жнива та пісні, які співали під час жнив. Жнивна робота булa дуже важкa.

Свято плодів у дворі називалося „дожинкі”. Це була єдина нагода року, коли можна було висміяти чиновників шлахтича. А тепер послухайте пісню, в якій женці оспівують красу дружини шлахтича, але висміюють чиновників.

Słownik / словник

dożynki – дожинкі/жниварський обряд

chłop – селянин

rolnik – фермер

pole – поле

zboże – зерно


***

Na audycję Spacerkiem po wsi / Сільські прогулянки w piątek (9.09) o 20.05 zaprasza Piotr Dorosz.