Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Melodie od Powiśla

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 08:00
"Melodie od Powiśla" to wydana przez fundację "Muzyka Zakorzeniona" płyta dokumentująca czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie u schyłku wakacji 2021 roku. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego. 
Okładka płyty Melodie od Powiśla
Okładka płyty "Melodie od Powiśla"Foto: mat. promocyjne

Podczas warsztatów, spotkań i zabawy tanecznej kilka pokoleń wymieniało się melodiami i pozytywną energią, zyskując przy tym motywację do pielęgnowania tradycji swoich małych Ojczyzn.

Na płycie usłyszymy:

Zespół Rakowskie Fijołecki powstały w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz. Tworzą go dzieci w wieku 7-14 lat uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Uczą się w nim przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny oraz poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych oraz zabawach tanecznych w swoim regionie.

Zespół Wesołe Mazurki z Pragi. To grupa dzieci grających muzykę tradycyjną działająca od 2016 r. przy Domu Kultury TuPraga. Pod czujną i troskliwą opieką Pauli Kinaszewskiej dzieci uczą się śpiewać, grać i przede wszystkim czuć muzykę polskiej wsi - ekspresywną, żywiołową i oryginalną. Grają melodie z Ziemi Radomskiej, Kielecczyzny oraz Mazowsza. Zespół często gra do tańca i posłuchu, kolęduje na terenie swojej dzielnicy i przede wszystkim bawi się muzyką.

Akordeonistkę Barbarę Michalec (ur. 1953) z Ciszycy Dolnej k. Tarłowa posiadającą bardzo szeroki repertuar muzyczny: od śpiewnych powiśloków, poprzez polki (często przejęte przez powiślackich muzykantów od kapel żydowskich), aż po fokstroty i walczyki. Co ważne, gra je z zachowaniem charakterystycznego stylu wykonawczego, który niełatwo już w tych stronach spotkać. Chodzi m.in. niespieszne tempo melodii trójmiarowych (powiślaków), charakterystyczne rubatowanie, jak i zmiany tonacji. Na płycie usłyszymy ją w towarzystwie trąbki i barabanu.

Zdzisława Kwapińskiego (ur. 1951), skrzypka i saksofonistę pochodzącego ze Zwolenia, jednego z inicjatorów i współorganizatorów, pierwszych po latach przerwy, zabaw tanecznych przy muzyce tradycyjnej na wschód od Radomia. To także niestrudzony popularyzator powiślackich melodii znanego ze współpracy z Kapelą ze wsi Warszawa i Warszawskim Combo Tanecznym. Na płycie usłyszymy go z synem Michałem i szwagrem Stanisławem, zarówno w składzie opartym o skrzypce, jak i saksofon.

wydawca: fundacja Muzyka Zakorzeniona / Warszawa / 2021

www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona 

www.muzykazakorzeniona.pl

Na płycie usłyszymy:

zespół Rakowskie Fijołeczki (Raków)
zespół Wesołe Mazurki z Pragi (Warszawa)
kapelę Zdzisława Kwapińskiego (Radom/Klwatka/Szymanów)
kapelę Wesoła Trójka (Ciszyca Dolna)
oraz
Bronię Wojtkowską (Warszawa)
Joannę Sztucką (Warszawa)
Juliana Wachowiaka (Warszawa)
Kornelię Krzysztofik (Staszów)
Julię Okońską (Kraków)
Mateusza Wachowiaka (Warszawa)

Wersję fizyczną płyty będziemy dystrybuować od stycznia.

realizacja nagrań: Bartłomiej Woźniak / Mateusz Wachowiak
miks i mastering: Bartłomiej Woźniak
koncepcja i przygotowanie płyty: Piotr Baczewski
projekt i opracowanie graficzne: Czarli Bajka – www.czarlibajka.com

Patronat medialny:
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Polskie Radio Dzieciom

Płyta ukazała się w serii muzycznej Źródełko

Czytaj także

Sylwestrowe gry i zabawy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 07:15
Już za chwilę koniec roku. Pora więc zacząć przygotowania do sylwestrowych zabaw. W co się bawić, co tańczyć na tegorocznych zabawach sylwestrowych i karnawałowych oraz skąd wziął się zwyczaj balów sylwestrowych i jak takie zabawy wyglądały dawniej? O tym w dzisiejszej audycji
rozwiń zwiń