X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Adam Smith – twórca klasycznej ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 06:07
- Smith dał prawidłową odpowiedź na pytanie o bogactwo narodów. Zwrócił uwagę na znaczenie podziału pracy jako podstawy wzrostu wydajności – mówił prof. Antoni Mączak na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Adam Smith - audycja z cyklu "Myśliciele i ekonomia" (PR, 09.06.1980)
Adam Smith fot. Wikipediadp
Adam Smith fot. Wikipedia/dp

225 lat temu, 17 lipca 1790 zmarł Adam Smith, szkocki myśliciel i filozof, który sformułował fundamentalną dla nowożytnej ekonomii tezę o pracy jako przyczynie zamożności społeczeństw.

- Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które zawsze stanowią bądź bezpośredni produkt tej pracy, bądź też to, co nabywa za ten produkt od innych narodów – tymi słowami Adam Smith zaczyna wydane w 1776 roku "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów".

Dzieło to wywarło olbrzymi wpływ nie tylko na myśl i politykę ekonomiczną Wielkiej Brytanii, ale stało się kamieniem milowym na drodze rozwoju światowej ekonomii.

W pięciu księgach Smith daje zwartą teorię ekonomiczną, w której docieka źródeł życia gospodarczego, przyczyn rozwoju i recesji. Od podziału pracy, poprzez pieniądz szkocki, filozof prowadzi czytelnika do podstawowych kategorii i praw ekonomicznych. Snuje swe rozważania pod kątem widzenia wpływu, jaki na pomnażanie bogactwa narodowego wywiera podział pracy oraz zastosowanie kapitału.

Koncepcje Smitha wyrosły na gruncie przemian dokonujących się w XVIII-wiecznej Anglii. Merkantylizmu, który kładzie nacisk na handel i siłę pieniądza. Fizjokratyzmu, podkreślającego znaczenie rolnictwa. Wreszcie angielskiej dominacji na morzach, z której wynika swoboda handlu i eliminacja systemu protekcyjnego.

- W Anglii po raz pierwszy w historii zrozumiano, że ani sam przemysł bez rolnictwa, ani rolnictwo bez przemysłu nie przyniosą korzyści, tylko współdziałanie obydwu stwarza bogactwo narodów – mówił na antenie PR prof. Antoni Mączak.

Posłuchaj audycji o życiu i myśli prekursora nowożytnej ekonomii.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko. W Szkocji odkryto skarb wikingów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 14:54
Na południu Szkocji odkryto skarb wikingów sprzed ponad tysiąca lat. Znaleziska w Dumfriesshire dokonał emerytowany przedsiębiorca, przy użyciu wykrywacza metali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Paine i jego "Zdrowy rozsądek"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 06:00
- Historycy przyjmują za wielce prawdopodobne, że każdy umiejący czytać obywatel kolonii zapoznał się z dziełem Paine’a - słyszymy w audycji Jana Owsińskiego z cyklu "Uczeni w anegdocie".
rozwiń zwiń