Historia

Adam Smith – twórca klasycznej ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 06:07
- Smith dał prawidłową odpowiedź na pytanie o bogactwo narodów. Zwrócił uwagę na znaczenie podziału pracy jako podstawy wzrostu wydajności – mówił prof. Antoni Mączak na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Adam Smith - audycja z cyklu "Myśliciele i ekonomia" (PR, 09.06.1980)
Adam Smith fot. Wikipediadp
Adam Smith fot. Wikipedia/dp

225 lat temu, 17 lipca 1790 zmarł Adam Smith, szkocki myśliciel i filozof, który sformułował fundamentalną dla nowożytnej ekonomii tezę o pracy jako przyczynie zamożności społeczeństw.

- Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które zawsze stanowią bądź bezpośredni produkt tej pracy, bądź też to, co nabywa za ten produkt od innych narodów – tymi słowami Adam Smith zaczyna wydane w 1776 roku "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów".

Dzieło to wywarło olbrzymi wpływ nie tylko na myśl i politykę ekonomiczną Wielkiej Brytanii, ale stało się kamieniem milowym na drodze rozwoju światowej ekonomii.

W pięciu księgach Smith daje zwartą teorię ekonomiczną, w której docieka źródeł życia gospodarczego, przyczyn rozwoju i recesji. Od podziału pracy, poprzez pieniądz szkocki, filozof prowadzi czytelnika do podstawowych kategorii i praw ekonomicznych. Snuje swe rozważania pod kątem widzenia wpływu, jaki na pomnażanie bogactwa narodowego wywiera podział pracy oraz zastosowanie kapitału.

Koncepcje Smitha wyrosły na gruncie przemian dokonujących się w XVIII-wiecznej Anglii. Merkantylizmu, który kładzie nacisk na handel i siłę pieniądza. Fizjokratyzmu, podkreślającego znaczenie rolnictwa. Wreszcie angielskiej dominacji na morzach, z której wynika swoboda handlu i eliminacja systemu protekcyjnego.

- W Anglii po raz pierwszy w historii zrozumiano, że ani sam przemysł bez rolnictwa, ani rolnictwo bez przemysłu nie przyniosą korzyści, tylko współdziałanie obydwu stwarza bogactwo narodów – mówił na antenie PR prof. Antoni Mączak.

Posłuchaj audycji o życiu i myśli prekursora nowożytnej ekonomii.

mjm

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko. W Szkocji odkryto skarb wikingów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 14:54
Na południu Szkocji odkryto skarb wikingów sprzed ponad tysiąca lat. Znaleziska w Dumfriesshire dokonał emerytowany przedsiębiorca, przy użyciu wykrywacza metali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windsorowie – "Royal baby" z niemieckimi korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 07:00
W żyłach najsłynniejszej rodziny królewskiej płynie nie tylko błękitna, ale i niemiecka krew. Windsorów i Mountbattenów wiele łączy z naszymi zachodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Paine i jego "Zdrowy rozsądek"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 06:00
- Historycy przyjmują za wielce prawdopodobne, że każdy umiejący czytać obywatel kolonii zapoznał się z dziełem Paine’a - słyszymy w audycji Jana Owsińskiego z cyklu "Uczeni w anegdocie".
rozwiń zwiń