X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Przebaczyć nie znaczy zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2008 14:43
Dlaczego doszło do rzezi na Wołyniu? Czy jest możliwe pojednanie polsko - ukraińskie?
Audio
  • Wspomnienia Polaków i Ukraińców, którzy przeżyli rzeź wołyńską. Z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem i prof. Władysławem Filarem, żołnierzem 27. Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej rozmawia Bartosz Panek.

 

11 lipca 1943 roku w niedzielę ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w blisko 100 miejscowościach powiatu horochowskiego i włodzimierskiego. W ciągu kolejnych dni fala rzezi  rozlała się na cały Wołyń. Do 1946 roku członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i wspierającej ich ludności wymordowali na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej około 120 tysięcy Polaków. Nie oszczędzano przy tym  nikogo. W bestialski sposób ginęły kobiety, dzieci i starcy. Całe wsie i osady znikały z powierzchni ziemi. Płonęły kościoły. Według prof. Pawła Wieczorkiewicza rzezie na Wołyniu swoim okrucieństwem i metodami działania można porównać tylko do eksterminacji Ormian przez Turków w czasie I wojny światowej i walk etnicznych na Bałkanach w czasie II wojny światowej.

 Po II wojnie światowej kwestia ludobójstwa na Kresach wschodnich właściwie nie istniała w polskiej historiografii. Nie było też żadnej próby dialogu pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Niewiele w tej kwestii zmieniło się po roku 90. Zainicjowany w 2003 roku dialog utknął w martwym punkcie. Ofiary mordów w żaden sposób nie zostały upamiętnione przez polskie państwo, a wiedza Polaków na ten temat jest nader znikoma.

Dlaczego doszło do takiej erupcji nienawiści? Czy wszystko można wytłumaczyć konfliktami narodowościowymi jakie miały miejsca na Kresach w okresie II Rzeczypospolitej? Jaka była skala pomocy Państwa podziemnego dla ginących Polaków? O genezie tragedii wołyńskiej i próbach pojednania polsko – ukraińskiego w programie Sezon na Dwójkę z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem i prof. Władysławem Filarem żołnierzem 27 Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej rozmawia Bartosz Panek.  W programie wspomnienia Polaków i Ukraińców, którzy przeżyli wołyńską rzeź.

(P.D)

Sezon na Dwójkę - z prof Pawłem Wieczorkiewiczem i prof. Władysławem Filarem rozmawia Bartosz Panek (124,81 MB)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak