Historia

Zakłamane święto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 09:55
Akademie, festyny, pikniki, uroczyste oddawanie dróg, fabryk, budynków - tak świętowano 22 lipca w czasach PRL.
Audio

Lipcowe święto było obchodzone co roku, na pamiątkę ogłoszenia Manifestu PKWN w 1944 roku. Przez cały okres powojenny, komuniści twierdzili, że „Manifest Lipcowy” ogłoszony został w Chełmie 22 lipca. W rzeczywistości tekst manifestu został osobiście zatwierdzony przez Stalina, kilka dni wcześniej w Moskwie.

''  

Manifest PKWN. Źr. Wikipedia.

Główne uroczystości odbywały się na placu Zwycięstwa (obecnie placu Piłsudskiego) w Warszawie bądź na Stadionie Dziesięciolecia. Święto to było dniem wolnym od pracy. Na dzień 22 lipca starano się wyznaczać ważne rocznice i wydarzenia. Wtedy między innymi otwarto w Warszawie trasę WZ, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową - MDM oraz Pałac Kultury i Nauki. Obchody święta były huczne. Telewizja i radio zdominowane były relacjami z przecinania wstęg, defilad, państwowotwórczymi przemówieniami i wierszami.

 


W 1946 roku oddano do użytku most Poniatowskiego w Warszawie. W 1961 roku kierownik budowy mostu Zenon Woliński wspominał to wydarzenie na antenie Polskiego Radia.

 


22 lipca 1949 roku, w stolicy otwarto Trasę W-Z. Mieszkańcy mogli podziwiać nowy most, tunel, ruchome schody. Pełnomocnikiem budowy trasy był wówczas inżynier architekt Józef Sigalin. W 1961 roku wspominał to wydarzenie z perspektywy 12 lat.

''  

Tablica upamiętniająca otwarcie trasy WZ. Źr. Wikipedia.

Gdy sukcesem zakończyła się budowa warszawskiej trasy W-Z, władze zamierzały stworzyć w stolicy sztandarową inwestycję w rodzaju moskiewskiej ulicy Gorkiego lub wschodnioberlińskiej Stalinallee. Zdecydowano się poszerzyć ulicę Marszałkowską. Tak powstała Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. W 1961 roku mieszkanka domu przy placu Konstytucji wspominała historię MDM-mu.

 

''  

Rzeźba z PKiN. Źr.Wikipedia.

W lipcu 1955 roku można było podziwiać Warszawę niemal z lotu ptaka. Oddano do użytku wybudowany w trzy lata Pałac Kultury i Nauki - najwyższy budynek w Polsce, w centrum stolicy na placu Defilad. PKiN wzniesiono "jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", a pomysłodawcą jego budowy był Józef Stalin. Dziennikarka Polskiego Radia rozmawiała wówczas z windziarką w drodze na 30. piętro pałacu.

Do 1989 roku 22 lipca był najważniejszym polskim świętem narodowym w okresie Polski Ludowej. Data ta była w wielu przypadkach wyłącznie symboliczna i nie miała nic wspólnego z datą rzeczywistych wydarzeń, które tego dnia świętowano. Święto zostało zniesione w 1990 roku. Równocześnie przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja.

IAR/leo/dok./K.P.

Czytaj także

Kłopotliwy prezent

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2008 12:42
Z niechcianym podarunkiem nigdy nie wiadomo co począć – a co dopiero gdy upominek ma ponad 230 m, a jego ofiarodawcą jest Józef Stalin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atrakcyjny "Walter"?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 15:08
Jak zachęcić turystów do przyjazdu? Na kontrowersyjny pomysł wpadły władze bieszczadzkiego Baligrodu.
rozwiń zwiń