Historia

Pretendent do brytyjskiego tronu w polskim stroju narodowym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 06:00
W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.  Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego.
Karol Edward Stuart
Karol Edward StuartFoto: wikimedia commons/dp

Postać pretendenta do brytyjskiego tronu będzie tematem spotkania "Polska a Szkocja. "Polski" portret Karola Edwarda Stuarta", które odbędzie się w Muzeum Historii Polski (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro), 10 stycznia o 18. Wykład w języku polskim poprowadzi brytyjski historyk Robert I. Frost. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Karol Edward Stuart nazywany jest również "Młodym Pretendentem", a do historii przeszedł jako "Bonnie Prince Charlie", czyli "Piękny Książę Karolek" to bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość. Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi.

Prof. Robert I. Frost jest brytyjskim historykiem, absolwentem Uniwersytetu w St. Andrews, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem
prof. Normana Daviesa. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Frost jest autorem wielu książek na temat historii Europy Środkowej i Północnej m.in.: "After the Deluge. Poland Lithuania and the Second Northern War, 1655-1660" (1993); "The Northern Wars. War, State and Society in Northeastern Europe, 1558-1721" (2000) czy "The Oxford History of Poland-Lithuania, tom 1, The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569" (2015), za którą otrzymał nagrodę "Pro Historia Polonorum 2017". Jest jednym z najlepszych znawców historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz członkiem − korespondentem Polskiego Towarzystwa Historycznego i członkiem Akademii Brytyjskiej.

Muzeum Historii Polski/bm

Czytaj także

Maria Stuart – nieszczęsna królowa Szkotów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 05:36
Trzykrotnie wychodziła za mąż, żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Jej niepowodzenia na polu uczuciowym można porównać tylko z porażkami na płaszczyźnie politycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makbet - między Szekspirem a prawdą

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 05:45
William Szekspir na zawsze zmienił postrzeganie szkockiego króla Makbeta. Ile wspólnego ma bohater dramatu z autentyczną postacią historyczną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Sobieski – pogoń za koroną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:40
Jan III Sobieski był zdecydowanie największą gwiazdą swojej epoki. Victoria wiedeńska dała mu chwałę wielkiego wodza, zaś sposób bycia odpowiadał sarmackim gustom. Jan miał wiele szczęścia, jego syn – przeciwnie.
rozwiń zwiń