X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pretendent do brytyjskiego tronu w polskim stroju narodowym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 06:00
W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.  Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego.
Karol Edward Stuart
Karol Edward StuartFoto: wikimedia commons/dp

Postać pretendenta do brytyjskiego tronu będzie tematem spotkania "Polska a Szkocja. "Polski" portret Karola Edwarda Stuarta", które odbędzie się w Muzeum Historii Polski (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro), 10 stycznia o 18. Wykład w języku polskim poprowadzi brytyjski historyk Robert I. Frost. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Karol Edward Stuart nazywany jest również "Młodym Pretendentem", a do historii przeszedł jako "Bonnie Prince Charlie", czyli "Piękny Książę Karolek" to bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość. Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju?

Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi.

Prof. Robert I. Frost jest brytyjskim historykiem, absolwentem Uniwersytetu w St. Andrews, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem
prof. Normana Daviesa. Jest profesorem na Uniwersytecie w Aberdeen. Frost jest autorem wielu książek na temat historii Europy Środkowej i Północnej m.in.: "After the Deluge. Poland Lithuania and the Second Northern War, 1655-1660" (1993); "The Northern Wars. War, State and Society in Northeastern Europe, 1558-1721" (2000) czy "The Oxford History of Poland-Lithuania, tom 1, The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569" (2015), za którą otrzymał nagrodę "Pro Historia Polonorum 2017". Jest jednym z najlepszych znawców historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz członkiem − korespondentem Polskiego Towarzystwa Historycznego i członkiem Akademii Brytyjskiej.

Muzeum Historii Polski/bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Stuart - nieszczęsna królowa Szkotów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 05:30
Trzykrotnie wychodziła za mąż, żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Jej niepowodzenia na polu uczuciowym można porównać tylko z porażkami na płaszczyźnie politycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makbet - między Szekspirem a prawdą

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 06:07
William Szekspir na zawsze zmienił postrzeganie szkockiego króla Makbeta. Ile wspólnego ma bohater dramatu z autentyczną postacią historyczną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Sobieski – pogoń za koroną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 06:00
Jan III Sobieski był zdecydowanie największą gwiazdą swojej epoki. Victoria wiedeńska dała mu chwałę wielkiego wodza, zaś sposób bycia odpowiadał sarmackim gustom. Jan miał wiele szczęścia, jego syn – przeciwnie.
rozwiń zwiń