Historia

Wychowawca kilku pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 07:05
Aleksander Kamiński bez patosu i zadęcia potrafił przekazywać najważniejsze wartości.

15 marca 1978 roku zmarł Aleksander Kamiński, pisarz, pedagog i działacz harcerski, w czasie okupacji współorganizatora Szarych Szeregów. Pokoleniom rodaków profesor Kamiński jest znany jako autor "Kamieni na szaniec", książki opisującej walkę młodych Polaków przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Aleksander Kamiński redagował podziemny Biuletyn Informacyjny, współtworzył Szare Szeregi, kierował Organizacją Małego Sabotażu Wawer. Po latach na antenie Polskiego Radia wspominał swoją młodość, która przypadła na czas wojny.

Aleksander Kamiński podkreślał, że działalność organizacji młodzieżowej w czasie okupacji była możliwa dzięki patriotycznej postawie całego społeczeństwa.

Od 1945 do 1948 roku Aleksander Kamiński był wiceprzewodniczącym ZHP, a w latach 1956 -1958 - przewodniczącym Naczelnej Rady Harcerskiej. Pracował w katedrze pedagogiki społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Tytuł profesorski otrzymał w 1969 roku. Za działalność na rzecz ojczyzny został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Walecznych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/dok.