X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Dwa lata w łagrze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 07:00
W 1940 roku Gustaw Herling-Grudziński został aresztowany przez NKWD i z pięcioletnim wyrokiem osadzony w łagrze pod Archangielskiem nad Morzem Białym.
Audio

W nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku zmarł Gustaw Herling-Grudziński, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i intelektualistów drugiej połowy XX wieku, autor "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą". Do najbardziej znanych jego dzieł należą także: "Żywi i umarli, "Skrzydła ołtarza", "Drugie przyjście" i "Godzina cieni".

Pisarz przez kilkudziesiąt lat mieszkał i tworzył we Włoszech. Jego twórczość obejmuje kilkaset publikacji, książek, esejów i artykułów. W utworach poruszał problemy dotyczące religijnego zwątpienia, oporu człowieka wobec totalitaryzmu oraz poczucia egzystencjalnego osamotnienia. Herling-Grudziński powiedział kiedyś, że bycie pisarzem zobowiązuje do pisania o rzeczach ważnych.

W książce "Inny świat", Herling-Grudziński odwołał się do własnych wspomnień z łagrów. Według znawców, "Inny świat" jest jednym z najdoskonalszych dzieł poświęconych życiu w sowieckich obozach. Herling-Grudziński przyznał przed laty, że treść książki była bardzo głęboko przez niego przemyślana.

W 1940 roku Gustaw Herling-Grudziński został aresztowany przez NKWD i z pięcioletnim wyrokiem osadzony w łagrze pod Archangielskiem nad Morzem Białym. Po dwóch latach został zwolniony z obozu i wstąpił do armii generała Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu. Za udział w bitwie pod Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Po wojnie pozostał na emigracji. Był publicystą londyńskiego tygodnika "Wiadomości". Współtworzył i redagował miesięcznik "Kultura". Był także członkiem Instytutu Literackiego. Od 1952 roku współpracował z Radiem Wolna Europa.

W 1955 roku poślubił Lidię Croce, córkę filozofa Benedetta Crocego i osiadł w Neapolu. Polskę po raz pierwszy po wielu latach odwiedził w 1991 roku. W 1998 roku Gustaw Herling-Grudziński został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego. Był też laureatem wielu nagród, między innymi "Kultury" i Fundacji Kościelskich, a także międzynarodowej "Prix Gutenberg" i francuskiego Pen-Clubu.

 
Zmarł w nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku w Neapolu.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/E.Leo/dok.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice Herlinga - Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 11:00
Co kryje archiwum Gustawa Herlinga - Grudzińskiego?
rozwiń zwiń