Historia

Dwa lata w łagrze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 07:00
W 1940 roku Gustaw Herling-Grudziński został aresztowany przez NKWD i z pięcioletnim wyrokiem osadzony w łagrze pod Archangielskiem nad Morzem Białym.
Audio

W nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku zmarł Gustaw Herling-Grudziński, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i intelektualistów drugiej połowy XX wieku, autor "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą". Do najbardziej znanych jego dzieł należą także: "Żywi i umarli, "Skrzydła ołtarza", "Drugie przyjście" i "Godzina cieni".

Pisarz przez kilkudziesiąt lat mieszkał i tworzył we Włoszech. Jego twórczość obejmuje kilkaset publikacji, książek, esejów i artykułów. W utworach poruszał problemy dotyczące religijnego zwątpienia, oporu człowieka wobec totalitaryzmu oraz poczucia egzystencjalnego osamotnienia. Herling-Grudziński powiedział kiedyś, że bycie pisarzem zobowiązuje do pisania o rzeczach ważnych.

W książce "Inny świat", Herling-Grudziński odwołał się do własnych wspomnień z łagrów. Według znawców, "Inny świat" jest jednym z najdoskonalszych dzieł poświęconych życiu w sowieckich obozach. Herling-Grudziński przyznał przed laty, że treść książki była bardzo głęboko przez niego przemyślana.

W 1940 roku Gustaw Herling-Grudziński został aresztowany przez NKWD i z pięcioletnim wyrokiem osadzony w łagrze pod Archangielskiem nad Morzem Białym. Po dwóch latach został zwolniony z obozu i wstąpił do armii generała Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu. Za udział w bitwie pod Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Po wojnie pozostał na emigracji. Był publicystą londyńskiego tygodnika "Wiadomości". Współtworzył i redagował miesięcznik "Kultura". Był także członkiem Instytutu Literackiego. Od 1952 roku współpracował z Radiem Wolna Europa.

W 1955 roku poślubił Lidię Croce, córkę filozofa Benedetta Crocego i osiadł w Neapolu. Polskę po raz pierwszy po wielu latach odwiedził w 1991 roku. W 1998 roku Gustaw Herling-Grudziński został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego. Był też laureatem wielu nagród, między innymi "Kultury" i Fundacji Kościelskich, a także międzynarodowej "Prix Gutenberg" i francuskiego Pen-Clubu.

 
Zmarł w nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku w Neapolu.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/E.Leo/dok.

Czytaj także

Tajemnice Herlinga - Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 11:00
Co kryje archiwum Gustawa Herlinga - Grudzińskiego?
rozwiń zwiń