Historia

Jan Paweł II: "Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:55
- W chwili, w której przychodzi mi wracać do Watykanu, spoglądam raz jeszcze na Was wszystkich. Z wielką radością dziękuję Bogu, że dane mi było znowu przebywać w ojczyźnie - mówił papież Jan Paweł II podczas ostatniego pożegnania z Polską, 19 sierpnia 2002. 

- Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać, nie wszystkim było to dane. Może następnym razem (...). A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać! - żegnał się z Polską i Polakami Jan Paweł II.

Papież Polak osiem razy w ciągu swojego pontyfikatu podróżował do Polski. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce już rok po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II zrezygnował z bycia "więźniem Watykanu" i odbywał liczne pielgrzymki po całym świecie. Papież odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, odwiedził ponad 900 miejscowości w 130 krajach świata. Pierwszą zagraniczną pielgrzymką Jana Pawła II była podróż na Dominikanę, do Meksyku i na Bahama w styczniu 1979 roku. Ostatnią zaś pielgrzymka do Lourdes 15 – 16 sierpnia 2004 roku. Jana Pawła II charakteryzowała znakomita pamięć i nieprzeciętne umiejętności lingwistyczne - często zwracał się do wiernych w ich rodzimych językach, co zaskarbiało mu ich sympatię. Większość z podróży apostolskich zaczynał słowami: "Przybywam jako papież pielgrzym".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Paweł II
Czytaj także

Przewodniczący Episkopatu poprosił papieża o ogłoszenie Jana Pawła II patronem Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:07
Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie świętego Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Prośbę tę, podczas kongresu "Europa Christi", wsparł kardynał Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

19 lat temu zmarł Jan Paweł II. Posłuchaj komunikatu Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 06:00
"Ojciec Święty zmarł o 21.37 w swoim apartamencie w Watykanie. Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca" tak brzmiał komunikat Stolicy Apostolskiej. 
rozwiń zwiń